Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukların cebinde 3.5 milyar var

Türkiye'deki yaklaşık 18 milyon çocuğun yıllık harçlığı 3.5 milyarı bulunca organizatörler gözünü bu alana çevirdi. Şirketler bu yıl Disney Live! Mickey'nin Müzik Festivali, Bubble Show, Cirque du Soleil-Micheal Jackson The Immortal World Tour gibi dev organizasyonları getirecek

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Toplumsal bilinç seviyesi yükseldikçe aileler çocuklarına birey gibi davranmaya başladı. Çocukların artık kendilerine ait bütçesi ve buna uygun seçimleri var. Araştırmalara göre Türkiye'deki 18 milyon çocuğun yüzde 73'ü harçlık alıyor. Haftalık harçlıkları ortalama 11.7 TL. Yani çocuklar yılda 3.5 milyarı yönetiyor. Bu durum çocuklara yönelik pazarın cazibesini artırıyor. Hem uluslararası markalar Türkiye'ye gelmek için birbiriyle yarışıyor hem de organizasyon firmaları dünyaca ünlü gösterileri buraya taşımak istiyor. Son yıllarda eğlenceyle eğitimi birleştiren "edutainment" kavramı oluştu. Çocuklar eğlenirken bir yandan eğitici bilgilere sahip oluyorlar. Bu nedenle organizatörler için deneyimsel eğitim ve eğlence sırasında çocukların hayatına bir değer katmak önemli olmaya başladı. Biz de bu hafta çocuk ekonomisini ele alıp şirketlerle görüştük.

DEV GÖSTERİLER GELİYOR

Bu yıl aileler ve çocukların birlikte eğlenebileceği birçok etkinlik Türkiye'ye gelecek. Bunlar arasında Disney Live! Mickey'nin Müzik Festivali, Bubble Show, Cirque du Soleil- Micheal Jackson The Immortal World Tour gibi dev organizasyonlar da var.

Mahmut İpşirli/Turkuvaz Yayın Tematik Kanallar Grup Başkanı
MİNİKA'DA ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ!
Minika etkinlik birimi Türkiye çapında geliştirdiği projelerle tüm çocukların katılımına açık aktivite alanları oluşturuyor. Turkuvaz Yayın Tematik Kanallar Grup Başkanı Mahmut İpşirli, "Amacımız, dileyen her çocuğun ücretsiz olarak katılıp, nitelikli vakit geçirmesine olanak sağlayacak alanlar yaratmak" dedi. Maske yapımı, boyama aktiviteleri, oyun hamuru, rubik küp, puzzle atölyeleri, video ve konsol oyunları turnuvaları gibi aktivitelerin yanı sıra çocuklar minika ekranlarında izledikleri karakterlerle de buluşma şansı elde ediyor. Çocuklar halka açık olan bu alanlarda eğlenirken öğrenmenin keyfine varıyor.

Rahmi Sayder/Talya A.Ş. Yönetim Kurulu Bşk.
Sömestrda ekstra aktiviteler sunacağız
Talya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Sayder, eğlence ve eğitimi birleştiren "edutainment" kavramını sahiplendiklerini söyledi. Sayder, "Türkiye'nin en büyük dinozor temalı parkı olan Jurassic Land çocukların tekrar tekrar gelmek isteyeceği bir eğlence parkı yarattı" dedi. 10 bin metrekare alan üzerine kurulu parkta Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı müzenin yanı sıra birebir boyutlarda 70 yarı hareketli dinozor bulunuyor. Çocuklar burada fantastik dünyayı rehberler eşliğinde geziyorlar. Sayder, "Konu çocuk olunca perakende takviminin gerektirdiği özel dönemlerde özel etkinliklere mutlaka ihtiyaç duyuluyor. Örneğin, önümüzdeki yarı yıl tatili için 15 gün süreyle parkı ziyaret edenlere ekstra aktiviteler sunulacak. TRT Çocuk kanalında yayınlanan Köstebekgiller karakter, ev ve animatörleriyle tüm günü dolduracaklar" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukların cebinde 3.5 milyar var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN