Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaparacı Deutsche Bank

Türkiye'deki krizleri tetiklemekle suçlanan Alman Deutsche Bank'ın adı Libor'dan sonra karapara suçlamasına da bulaştı. Bankanın İtalya'daki 80 POS cihazı bloke edildi

Giriş Tarihi: 15.1.2013
1994 ve 2001'de Türkiye'deki krizi tetiklemekle suçlanan, 2008'de dünya toparlanırken "Türkiye 120 milyar dolara ihtiyaç duyabilir" diyen Alman Deutsche Bank, Libor'un ardından yeni bir skandalla daha suçlanıyor. Bankanın adı Vatikan'da karaparayla anılmaya başladı. İtalyan Merkez Bankası Banca d'Italia'nın, Vatikan'daki tüm uluslararası kredi kartlarının kullanımı ve elektronik POS ödemelerini durdurma kararının arkasında büyük bir karapara aklama operasyonu olduğu sanılıyor. Vatikan'da 80 POS noktasındaki satışları kuşkulu bulan Roma Savcılığı, Vatikan Bankası Ior'un, Deutsche Bank'taki 40 milyon euroluk hesabını mercek altına aldı. Vatikan'ın POS cihazlarının bağlı olduğu Deutsche Bank'taki hesabında bakiyenin 10 milyon euro olduğu ancak 40 milyon euronun sirküle edildiği görüldü. Vatikan Bankası'nın sirkülasyondaki paranın hesabını veremediği ortaya çıktı.

80 POS BLOKE EDİLDİ

Roma Savcılığı, Vatikan'ın içindeki bankomatlarda anormal bir duruma rastlayınca, Deutsche Bank'ın yönettiği 80 kadar POS ödeme makinesini bloke etti. Roma Savcılığı, Vatikan Bankası'nın karapara aklama konusunda Avrupa'daki standart normları uygulamayı ağırdan alması nedeniyle hesapları kontrol için bu yola başvurdu.

VATİKAN POTANYİSEL DEVLET
Son olay Vatikan'a yönelik ilk suçlama değil. Geçen sene Washington, karapara aklamada Vatikan'ı potansiyel bir devlet ilan etti. JP Morgan'ın hesapları kapatıldı. Geçen sene bir rahiple 14 kişi soruşturuldu.

YÜZSÜZ HOCA GİTMİYOR
Hazine'nin bu yıl anlaşma yapmadığı kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Türkiye'ye not vermeye devam edeceğini açıkladı. Reyting şirketi, anlaşmanın sonlandırılmasına rağmen ülke notu vermeye devam edeceğini açıkladı. S&P'nin açıklamasında, analizlerini desteklemeye yetecek ölçüde bilgiye erişimlerinin sürmesi ve piyasanın verecekleri kredi notuna önemli ölçüde ilgi göstermesi nedeniyle, talep edilmese de değerlendirme yapılacağı bildirildi. Hazine geçtiğimiz günlerde bu yl Fitch ve Moody's ile anlaşma yapıldığını açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaparacı Deutsche Bank
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN