Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parmaktan kumanda yaptı

Boğaziçili iki mühendisin geliştirdiği yazılım, teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlattı. Bilişimin dev firmaları parmağı kumanda gibi kullanmayı sağlayan uygulamayı satın almak için sıraya girdi

Giriş Tarihi: 15.1.2013
Boğaziçi Üniversitesi mezunu Eray Berger ve Cem Keskin'in iki yıl önce kurduğu Sigmard adlı şirket, el ve beden hareketleriyle elektronik cihazların kullanımı konusunda devrim yarattı. Buluş, uluslararası arenada da büyük ses getirdi. Dünyada benzeri bulunmayan sistem sayesinde sadece parmak hareketleriyle bilgisayar ya da TV ekranında akla gelebilecek her türlü uygulama yapılabiliyor. Havada parmakla çizilen şekillerle kumandaya ihtiyaç duymadan kanal değiştirmek, televizyonun sesini açıp kısmak mümkün. Hatta yazılım sayesinde sunum yapan bir kişi parmağıyla ekranda yazı bile yazabiliyor. Yüzde 100 yerli olan bu buluş için ABD'den de patent alınmış. Sigmard Genel Müdürü Eray Berger, yazılımın parmak düzeyinde el şekli tanıma ve el eklemlerinin pozisyonlarının takip edilmesiyle geliştirildiğini söyledi. Bu buluşun yakın zamanda teknoloji kullanımında büyük değişiklik yaratacağını anlatan Berger, şunları vurguladı: "Sistem el hareketi ve şekillerinin yanı sıra iskelet takibini kullanıyor. Kısa sürede ürünü ihraç etmeye başladık."

İLKLERİN ŞİRKETİ OLDU
Şirketin bilgi teknolojileri alanındaki buluşları bununla da sınırlı değil. Türk Telekom için geliştirilen Jest Kontrollü TV büyük beğeni kazanmış. Beden ve ses kontrollü oyunlar da Sigmard'ın öne çıkan buluşları arasında. Osmanlıca'ya uyarlanan dünyanın en hızlı yazı tanıma sistemi yazılımı da kendi alanında bir ilk olma özelliği taşıyor.

BULUŞLAR 3 ÖDÜL GETİRDİ
Sigmard, geliştirdiği yenilikler sayesinde iletişim konusunda dünya çapında 3 yarışmada önemli dereceler almış. Bu ödüllerle başarısını kanıtlayan şirket PrimeSense, Microsoft ile Intel gibi dünya devleriyle ortak projeler yürütüyor ve onlara yazılım ihraç ediyor. Şirketin yurtdışı müşterileri arasında Audi Global ve Designit gibi kendi alanında önde gelen firmalar var.

SİGMARD'IN geliştirdiği sanal giyinme odası ile seçtiğiniz bir kıyafetin üzerinizde nasıl duracağını ekrandan görmeniz mümkün. Proje tüm dünyada geniş yankı bulmuş. Zahmetli bir iş olan kıyafet denemeyi kolaylaştıran yazılım, özellikle gelinlik gibi denemesi zor kıyafetleri satan mağazalarda kullanılmaya başlanmış.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parmaktan kumanda yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN