Almanya altınlarını geri istiyor

ABD ve Fransa'da bulunan altınlarının 200 milyar dolarlık bölümünü istiyor.

Giriş Tarihi: 16.1.2013 15:26
Almanya, ABD Merkez Bankası ve Fransa Merkez Bankası'nın kasasında bulunan altınlarının 200 milyar dolarlık bölümünü geri getirmeyi planlıyor.EN ÇOK ALTINA SAHİP 20 ÜLKE

Dünya altın rezervleri sıralamasında 300 tonu aşan altın rezerviyle Türkiye son bir yılda 11 basamak birden yükselerek dikkatleri çekti.

Almanya'nın New York ve Paris'te koruduğu altın rezervlerinin bir kısmını geri almayı planladığı ortaya çıktı.

Dünyanın en fazla altın rezervine sahip ikinci ülkesi olan Almanya, Fransa ve ABD merkez bankalarında tuttuğu altınlarının bir kısmını geri ülkesine taşımayı planlıyor.

Almanya'da yayımlanan ekonomi gazetesi Handelsblatt, Merkez Bankası Bundesbank bugün Fed ve Bank of France'daki altın rezervleriyle ilgili kararı açıklayacağını yazdı.

Analistler bu kararın dünyanın en büyük merkez bankaları arasındaki güven ilişkisine büyük darbe vuracağına işaret ediyor.


TAŞINAN MİKTAR KÜÇÜK

Bundesbank yetkilileri haberi doğrularken, geri alınacak altın miktarlarının merkez bankalarında tutulan orana kıyasla çok küçük olduğunu ifade etti.

Bundesbank verilerine göre Almanya'nın elinde şu anda 3 bin 400 ton altın rezervi var. Almanya ABD'den sonra en fazla altın rezervine sahip ikinci ülke.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya altınlarını geri istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN