Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prensler Türk suyuyla hava atıyor

Giriş Tarihi: 17.1.2013

Yönetici ve dizilerden sonra Dubai'de Türk suyu da moda oldu. Emir El Maktum Erikli, Veliaht Prens Hamdan Sırma'nın suyunu içiyor. Fazza adıyla tanınan Veliaht Prens için Sırma, özel şişeli su bile üretti

Önce Türk müteahhitleri gitti Dubai'ye. Ardından bankacılar... Son dönemde buna diziler de eklendi. Artık Dubai'de Türkler'e dair her şey büyük beğeni topluyor. Hatta su bile... Lüks restoranlarda satılan Türk markalı sular Dubai'de statü simgesi haline gelmiş durumda. Çünkü sadece ülkenin zenginleri değil, prensler dahi Türk suyu tüketiyor. Dubai Emiri Şeyh Muhammed El Maktum, Erikli markasını tercih ediyor. Emirin en büyük oğlu olan Veliaht Prens Şeyh Hamdan'ın sarayında ise Sırma'nın özel tasarım suyu tüketiliyor. Fazza lakabı ile anılan Veliaht Prens için Sırma Su şirketinin ürettiği marka ise ismiyle aynı. Türk şirket, Fazza (Feza) markasıyla 33 bin şişelik su göndermiş. Şimdi sırada altın kapaklı şişeler var.

TURİZM de TÜRKLER'E EMANET

Finans piyasalarında yaşanan durgunluk ve enerjide kaynakların tükenme telaşı ülkedeki yatırımları da turizme yöneltti. Bundan en fazla kazanan ise yine Türkler olmuş durumda. Burj El Arab gibi ülkenin simge otelinden, Rotana gibi bölgesel zincirlere kadar birçok otelin başında Türkler var. 12 milyon turist ağırlayan Dubai'de yaklaşık 70 otelin yönetimini Türkler yürütüyor.

ALTIN YALDIZLI ŞİŞELERDE SU SATILACAK
Türk markası sular ülkedeki marketlerin raflarını da süslüyor. Firmalar ülkedeki özel günlere göre de su şişeleri tasarlıyor. Bunun örneği aralıkta yaşanmış. Sırma Su, 41'inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Birleşik Arap Emirlikleri'nde devleti kuran 7 emirin fotoğrafını gösteren özel tasarım bir şişeyle özel su üretti. İlk etapta gönderilen 40 bin şişe suyun tamamı satılmış. Sırma Su'nun patronu Davut Dişli, "Özel üretim su çok beğenildi. Talebe yetişemiyoruz. Şimdi sırada bu yıl açılacak Zabeel Hospitality Oteli için altın yaldız kullanılarak tasarlanan su şişelerinin üreti var" dedi.

BÖLÜMÜ 150 BİN DOLAR
Türkiye'de izlediğimiz birçok dizinin fragmanları daha yeni yayınlanıyor. En fazla ilgi görenler ise İstanbul'a daha çok yer veren Türk dizileri. Bu kadar ilgi görmelerinin nedeni ucuz olmaları değil. Hatta ülkenin en büyük kanallarından MBC'nin yöneticileri pahalılıktan şikâyetçi: "Türk dizileri Hollywood yapımlarından pahalı. Mısır dizileri bölüm başına 30 bin dolar, Türkler'inki 150 bin dolara kadar çıkıyor. Ama işadamları toplantılarını dizi saatlerine göre ayarlıyor."

Dünya finans piyasasının yeni üssü konumundaki Dubai'de bankalar 2008 kriziyle tecrübeli Türkler'e emanet. Türkiye'yi de yakından takip eden National Bank of Abu Dhabi'den Habib Bank'a dev finans şirketlerinin dümeninde Türk profesyoneller var. Hatta bölge merkezlerini Dubai'ye kuran Citi, Barclays, Standard Chartered gibi küresel finans devleri de kaptan köşklerini Türkler'e bırakmış.

YARIN:
Türk markaları Dubai'de fırtına gibi esiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prensler Türk suyuyla hava atıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN