Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paşalimanı Un Fabrikası Sinpaş'ın

Tekstil sektörünün duayenlerinden Nuri Akın, Osmanlı'nın ilk sanayi kuruluşlarından Paşalimanı Un Fabrikası'nı 15.5 milyon euroya Sinpaş'a sattı

Giriş Tarihi: 19.1.2013
Osmanlı padişahı III. Selim'in yaptırdığı Paşalimanı Un Fabrikası, 15.5 milyon euroluk bir operasyonla sessiz sedasız satıldı. Fabrika, "Tekel depoları" adıyla bilinen ve şu anda İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından kullanılan binanın tam yanında yer alıyor. 10 bin metrekarelik arsa içindeki binanın kapalı alanı 5 bin metrekareyi buluyor. Fabrika tekstil sektörünün duayenlerinden Akın Tekstil'in sahibi Nuri Akın ve ortaklarına ait İnterser Dış Ticaret Servis ve Turizm İşletmeleri Anonim Şirketi'ne kayıtlıydı. Akın ve ortakları, fabrikanın satışını şirket devri şeklinde gerçekleştirdi. Böylece Paşalimanı Un Fabrikası'nın yeni sahipleri Avni, Ömer Faruk ve Ahmet Çelik kardeşler oldu.

2 yılda 3 firma talip oldu

Bosforce Yönetici Ortağı Ulvi Özcan, fabrika için iki yılda üç müşteriyle görüştüklerini anlattı. Özcan, "En son Eskidji'den Arzu Acar ile tanınmış bir turizmci görüştü ve anlaştı. Ancak dosya inceleme sürecindeyken Sinpaş'a satıp bize de telefonla bilgi verdiler. Boğaz'da nadir yerlerden biri. Bildiğim kadarıyla arka parsel de Sinpaş'a ait" dedi.

Boğaz'daki arazi stoku 50 bin metrekareye yaklaştı
Büyükada ve Cibali Değirmeni'yle birlikte Osmanlı'nın ilk üç sanayi tesisinden biri olarak kabul edilen Paşalimanı Un Fabrikası'nın yeni sahibi Çelik ailesi oldu. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Avni Çelik'in yaptığı Sinpaş'ın bölgede 33 bin 168 metrekarelik arazisi bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paşalimanı Un Fabrikası Sinpaş'ın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN