Dönüşümde ilk imzayı İş Bankası attı

Giriş Tarihi: 20.1.2013

Kentsel dönüşüme bankalardan destek geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'yla anlaşan İş Bankası, kredi faizlerinde indirim yapacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm projelerine destek vermek için bankalarla protokol imzalıyor. 15 bankayla görüşülerek 7'siyle resmi anlaşma yapıldı. Geri kalanıyla da görüşmeler devam ediyor. Bu kapsamdaki ilk protokol İş Bankası'yla imzalandı. Anlaşma, dönüşümde konut ve güçlendirme kredilerinde yüzde 4, işyeri kredilerinde ise yüzde 3 faiz indirimi öngörüyor.

500 MİLYARLIK FİNANSMAN GEREK

Protokolün imza töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dönüşümün ülke için önemini vurguladı. Halk için dayanıklı konutlar yapmakla görevli olduklarını belirten Bayraktar, dönüşüme verdiği katkı için İş Bankası yönetimine teşekkür ederek "Umarım faizleri daha aşağı çekerler, böylece halk kredi ödemeden evine kavuşur" diye konuştu. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise "Riskli konutların ortalama yaşı 22. Bu açıdan bakıldığında 20 yılda 500 milyar liralık bir finansman ihtiyacından söz etmek mümkün" dedi. Bankadan kullanılacak konut kredilerine bakanlık fon desteği haricinde 10 yıllık vadede aylık yüzde 0.4- 0.5 arasında faiz uygulanabilecek. Banka kredilerde iş bitirme ve garantörlük arayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşümde ilk imzayı İş Bankası attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN