Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakandan NACE savunması

Giriş Tarihi: 22.1.2013 15:22

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, NACE uygulamalarına tepkilerle ilgili, ''Arkadaşlarımızın bilgi eksikliği olabilir. İnsanın bilmediğine karşı saldırıya geçmesi bilgece bir tutum değil'' dedi.

Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Kırşehir'de yaptırılacak olan Ahi Evran Meslek Lisesi'nin inşaasına ilişkin protokolün imza törenine katıldı.

Burada soruları yanıtlayan Yazıcı, bir gazetecinin NACE uygulamasına son dönemlerde gelen tepkilerle ilgili bir soru üzerine NACE olarak bilinen kodlama çalışmasının Türkiye'nin en önemli projelerinden olduğunu söyledi.

Çalışmanın 2005 yılında başladığını hatırlatan Yazıcı, NACE uygulamasından önce şirketlerin faaliyet alanlarının tespitinde önemli sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

NACE kodlamasının dünyada dikkate alınan, gelişmiş ülkelerin uyguladığı bir kodlama olduğunu belirten Yazıcı, uygulamanın nasıl yapılacağına ilişkin yasaların ve yönetmekliklerin mevcut olduğunu kaydetti.

Uygulamanın ağırlık merkezinin Gelir İdaresi Başkanlığı olduğunu anlatan Yazıcı, ''NACE, ekonomik hayatın tüm aktörlerini kapsayan bir çalışma'' dedi.
Sürecin duyuru döneminde 18 bin itiraz olduğunu bildiren Yazıcı, 15 bin itirazın reddedildiğini 3 bin itiraz üzerine de hataların düzeltildiğini belirtti.

NACE'ye konu olan faaliyet alanlarının gruplandırmalarını TOBB'un yaptığını ifade eden Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yeterli sayıyı oluşturmayan faaliyet alanları ile ilgili ya dikey ya da yatay birleştirme oldu. Türkiye'de bu alandaki sıkıntıları tasfiye edecek, bir dönüşümü gerçekleştirecek devrim niteliğinde bir proje. Bunun sarsıntısı olur, olacak. Alışkanlıklarını terk etmek istemeyen kesimler tepki verecek. Bu kadar önemli bir şey içerisinde fak tefek şeyler düzeltilir. Ama bu çalışma Türkiye için bir kazanımdır. Arkadaşlarımızın bilgi eksikliği olabilir. Belki kümelenmiş, belli yapıların buna yönelik birtakım tepkilerini basından izliyorum. Onların yapması gereken nedir? 'Bilmiyoruz, bize anlatın' demektir. İnsanın bilmediğine karşı saldırıya geçmesi bilgece bir tutum değil. Pratikle da bağdaşmaz. Arkadaşları bilgilendirmekte fayda var.''

Yazıcı, oda başkanlarının seçilmesi ile ilgili Anayasa Mahkemesi kararı ile ilgili de iptal edilen sonuç ne ise onunla amel edeceklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakandan NACE savunması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN