Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuyumculardan bankalara rest

İstanbul Kuyumcular Odası, vatandaşın altınını toplayan bankalara tepkili. Başkan Kameroğlu, "Ya biz de dahil oluruz ya da POS cihazını atarız" dedi.

Giriş Tarihi: 22.1.2013 09:27 Güncelleme Tarihi: 22.1.2013 13:06
Yılda 200 tonluk altın ticaretine imza atan kuyumcular, bankaların 'altın günleri'nden şikâyetçi. Altın hesabı kampanyalarıyla yastık altındaki birikimleri toplayan bankaların kuyumcuları devre dışı bıraktığını öne süren İstanbul Kuyumcular Odası resti çekti.

Sabah'tan İbrahim Acar'ın haberi Oda Başkanı Alaattin Kameroğlu, üyelerin bu duruma isyan ettiklerini belirterek, "Bankalar bu yöntemde ısrar ederse POS makinelerini genel müdürlüklerin önüne atacağız" dedi. Konuyla ilgili bankalarla görüştüklerini söyleyen Kameroğlu, mali yönden güçlü firmaların altın toplama yetkisi istediğini vurguladı.


BDDK'YA GİDİLDİ

Oda yönetimi bankalara kuyumcuların da dahil olduğu bir öneriyle gitmeye hazırlanıyor. Kameroğlu, önerileriyle ilgili şu bilgileri verdi: "Köklü kuyumculara yetki vermesini ve altın toplama işinin ortak yapılmasını önereceğiz.

Bankaların elinde 160-170 ton altın var. Yastık altındaki altın miktarı ise bin ton. Bunun ekonomiye kazandırılması için banka ve kuyumcular birlikte çalışabilir." Konuyu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) anlattıklarını belirten Kameroğlu, "Onlar da talebimizi makul karşıladı. Banka kuyumcuya teminat karşılığında kredi açacak. Hurda altını kuyumcu toplayıp rafineriye gönderecek. Külçe altını banka alacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuyumculardan bankalara rest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN