Teşvike ince ayar geliyor

Giriş Tarihi: 23.1.2013

Teşvik Sistemi'nde değişiklik yapılacak. Otomotivde 300 milyon TL ve üzeri yatırımlar öncelikli statüsüne alacak. 5 ve 6'ncı bölgedeki mevcut işletmelere istihdam desteği verilecek

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni Teşvik Sistemi'nde ince ayar yapacaklarını açıkladı. Mevcut sistemde ana sanayide asgari yatırım tutarı 50 milyon TL ve üzeri olan yatırımlar bölgesel teşvik sisteminden, 200 milyon TL ve üzeri yatırımlar ise büyük ölçekli teşviklerden yararlanıyor. Çağlayan, "Otomotiv ana sanayinde 300 milyon lira ve üzerindeki yatırımları kapsama sokacağız" dedi. Düzenlemeyle, asgari 75 milyon TL motor, 20 milyon TL motor aksamı ve yerli kömürle elektrik üretimi öncelikli yatırımlar kapsamına alınacak.

ESKİ İŞLETMEYE KOLAYLIK

5 ve 6'ncı bölgedeki mevcut işletmelere de müjde veren Çağlayan, "Bu bölgelerdeki işletmelere istihdam desteği sağlamak için çalışıyoruz" dedi. Zafer Çağlayan, teşvik sistemini cari açığın çözümünde etkili bir silah olarak gördüklerini belirterek, 8.7 milyar liralık stratejik yatırım için 10 başvuru geldiğini açıkladı. Çağlayan, "Başvuruların 1 tanesi yabancı, 9 tanesi yerli firmalarca yapıldı'' dedi. Yerli otomobil için "babayiğit" arayan Bakan Çağlayan, otomobil sektöründe yerlilik oranının ithalin üzerine çıktığını da söyledi.

8.9 MİLYARLIK İNCE LEME
İncelemeleri devam eden stratejik yatırım belgesi başvuruları demir dışı metaller, otomotiv yan sanayi, makine imalatı, madencilik, metalik olmayan ürünler, eczacılık ürünleri, rafine edilmiş petrol, kâğıt ve kağıt imalatı sektörlerinde bulunuyor. Çağlayan, devam eden incelemelerin 8.9 milyar liralık yatırım öngörüsü olduğunu kaydetti.

YABANCILARA ANLATILIYOR
Çağlayan , kömürden elde edilecek elektrik üretiminin de teşvik kapsamında olacağını söyledi. Bakan Çağlayan, teşvik sistemini yabancı yatırımcılara anlatmak için 3-6 Şubat arasında Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya'yı ziyaret edeceklerini de bildirdi.

150 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
Bakan Çağlayan, geçen yıl, yaklaşık 150 bin kişiye istihdam sağlayacak, sabit yatırım tutarı 57.7 milyar lira olan 4 bin 365 yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşvike ince ayar geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN