Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şikeyle suçlanıyor başkan susuyor

İSO Başkanı Küçük'ün "TOBB hata yaptı" açıklamasının ardından üyelerin hedefi olan yönetim suskun. Oda başkanları "şike vurgusu" yaparken, bürokratlar "Manipülasyon olabilir. Araştırmaya başladık. Şikâyeti olanlar yazılı başvursun" diyor

Giriş Tarihi: 25.1.2013
TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, önceki gün meslek komiteleri belirlenirken, hata yapıldığını söylemesine rağmen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan ses çıkmadı. Meslek komitelerinin belirlenmesine Antalya, Çerkezköy'deki odalardan yükselen itirazlara İSO da katıldı.

ELEŞTİRİMİZ NACE'YE DEĞİL
İSO' da NACE sonrasında seslerini yükselten üyeler, eleştirilerinin hedefinde sistemin olmadığını, meslek komiteleri belirlenirken yapılan manipülasyonlara itiraz ettiklerini söylediler. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan üst düzey bürokratlar da NACE sistemini kullanarak meslek komitelerinin belirlenmesinde manipülasyon yapılıp yapılmadığının araştırıldığını söyledi. Bürokratlar "NACE ticaret hayatında devrim gibi bir uygulama. Ama meslek komitelerinin belirlenmesinde insiyatif sahibi olan TOBB'a yönelik manipülasyon iddialarını araştırıyoruz" dedi. İSO'da Küçük'ün karşısına 2009'da aday olarak çıkan Süleyman Orakçıoğlu da "Aday olduğum için komitemle oynandı. Son düzenlemelerle üye sayımız bin 954 oldu ama meclise sadece 4 kişi gönderebiliyoruz. Sıkıntımız burada. Yoksa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na ve NACE'yi hazırlayan bürokratlara teşekkür borçluyuz" dedi. İSO üyeleri, meslek kolları birleştirilerek 950 kişilik birimler oluşturulduğunu, böylece muhalif oy sayısının düşürüldüğünü iddia ediyor. Üyeler "950 kişi tek komitede bir araya getirilirken Tanıl Küçük'ün işkolu olan gıdada ise 100 üyeli 5 ayrı komite oluşturuldu. Bu 5 komite meclise başkanı seçecek 10 üye gönderirken, 950 üyeli makina komitesi 2 üye gönderebiliyor. İtiraz da buna yapıldı" dedi.

KÜÇÜK İKTİDARI GARANTİYE ALDI
Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, "Biz NACE'ye itiraz etmiyoruz. İtirazımız meslek gruplarının birleştirilmesinden kaynaklanıyor" dedi. NACE'ye göre 100 kişiyle bir komite kurulabildiğini belirten Dalgakıran, "Bizim 950 üyemiz var. Niye iş kolumuzda 9 ayrı komite kuramıyoruz" diye sordu. Dalgakıran, şöyle konuştu: "Tanıl Küçük'ün iş kolu olan gıdada 5 ayrı komite var. Bunlar 113 üyeli et-balık, 117 üyeli bitkisel ürünler, 268 üyeli öğütülmüş tahıllar ve 105 üyeli Küçük'ün şirketinin de bulunduğu kakaolu-şekerli ürünler komitesi. Her komite İSO meclisine 2 üye gönderiyor. Yani Küçük'ün iş kolundan Meclis'e 10 kişi giderken, bizimkinden 2 üye gidiyor. Bu Tanıl Küçük'ün iktidarını garantiye alma operasyonudur."

YANLIŞ HESAP BAĞDAT'TAN DÖNER
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, önceki gün yapılan İSO toplantısında meslek komitelerinin birleştirilmesini eleştirdi. "NACE'ye nasıl karşı olunur?' algısının doğru olmadığını söyleyen Büyükekşi, konuyu Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile görüştüğünü belirtti. Büyükekşi, bakanlıkta konuya ilişkin bir çalışma yapıldığını aktararak, "Yanlış hesap Bağdat'tan döner" dedi.

2 BİN KİŞİ 4 ÜYE GÖNDERİYOR
İSO meclisin de temsil sorunu konusunda bir itiraz da 15'inci grup olan hazır giyimde bulunan Ali Ulvi Orhan geldi. Orhan, "İSO'nun en büyük grubu örme işkoluyla birleşarak 2 bin kişiye ulaştık. Odanın üye sayısı 13 bin. Yani biz yüzde 15'i oluşturuyoruz. Ama bu gruplamayla temsil edilme oranımız yüzde 4'e düşüyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şikeyle suçlanıyor başkan susuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN