Türkiye'nin en iyi haber sitesi

THY 100 uçak alıyor

Yılın ilk çeyreğinde 100 adedin üzerinde dar gövdeli uçak siparişi vereceklerini söyleyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, finansman için de bono çalışması yaptıklarını belirtti

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, yılın ilk çeyreğinde çoğunluğu yeni nesil olmak üzere 100 adedin üzerinde dar gövdeli uçak siparişi vermeyi planladıklarını söyledi. Topçu, dar gövdeli uçak için ise Airbus'ın NEO ve Boeing'in MAX modellerine baktıklarını belirterek, "Bu uçaklar ile ilgili filo planımızı yaptık. Bu filo planı çerçevesinde yılın ilk çeyreğinde uçak siparişlerimizi vereceğiz. Şu anda bu uçak siparişlerimizin tam rakamı ile ilgili net bir bilgi veremiyorum. Çünkü bize teslim edecekleri tarih konusundaki duruma göre uçak sayısı değişebilir. Ama büyük bir ihtimalle 100'ün üzerinde bir sipariş olacak. Mart sonuna kadar bunu bitirmek istiyoruz" dedi. THY'nin filosunda şu anda 36'sı geniş gövdeli olmak üzere toplam 202 uçağı bulunuyor, bu sayı yıl sonuna kadar 219'a yükselecek.

2023'TE 380 UÇAK OLUR
Topçu, THY'nin filosunun 2023'te en az 350 uçağa ulaşacağını ve bu sayının 380'e kadar çıkabileceğini söyledi. THY'nin nakit yaratmada başarılı bir şirket olduğunu ve filosundaki hızlı genişlemeye rağmen finansmanda bir sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Topçu, "10 yıldan bu yana sermaye artışı yapmadık, devletten herhangi bir destek almadık. Şu anda finansmanı yapabilecek düzeydeyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THY 100 uçak alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN