Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkentgaz'a en yüksek teklif Torunlar'dan: 1.16 milyar $

Başkentgaz ihalesine en yüksek teklifi 1 milyar 162 milyon dolarla Torunlar Gıda verdi

Giriş Tarihi: 26.1.2013
Daha önce üç kez ihaleye çıkmasına rağmen bir türlü satışı gerçekleşmeyen Başkentgaz, dün yapılan ihaleyle yeni sahibini buldu. 6 firma ve ortak girişim grubunun katıldığı ihaleyi 1 milyar 612 milyon dolarla Torunlar Gıda kazandı. Başkentgaz'ın yüzde 100 blok olarak ihaleye çıkarılması ve borçlarıyla ilgili düzenleme yapılması ihaleye ilgiyi artırdı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin payı ve borçlara ilişkin yatırımcının ilgisini azaltan engellerin ortadan kaldırılması, satışın gerçekleşmesinde etkili oldu. Eleme turlarının sonrasında açık artırma aşamasına geçildi.

1 MİLYAR $'DAN BAŞLADI

Açık artırmada başlangıç tutarı 1 milyar 56 milyon dolar, artırım aralığı ise 2 milyon dolar olarak belirlendi. 4'üncü turda Türkerler İnşaat-Gama Holding çekildi. Daha sonra Fernas İnşaat ve Akfen Holding-STFA Yatırım Holding de ihaleden çekildiğini açıkladı. Açık artırmada, 1 milyar 162 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Torunlar Gıda Başkentgaz'ın yeni sahibi oldu.

2037'YE KADAR LİSANSI VAR
Başkentgaz, 9 bin kilometre dağıtım hattına, bin 100'ün üzerinde basınç düşürme istasyonuna ve düşük basınçlı güvenli dağıtım özelliğine sahip. Şirketin, 2037'ye kadar da dağıtım lisansı var.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentgaz'a en yüksek teklif Torunlar'dan: 1.16 milyar $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN