Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ata'nın torunları İŞ'in peşinde

Atatürk'ün torunları, dedelerinin talimatıyla kurulan İş Bankası'na "Hakkımızı verin" diye ihtarname çekti. Atatürk'ün manevi kızı Adatepe'nin çocukları CHP ve İş Bankası'ndan 1 milyar dolar istiyor

Giriş Tarihi: 29.1.2013
İttihat ve Terakki Partisi'nin kurduğu Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası nedeniyle tarikat şeyhi müridi ve Damat Ferit'in torunlarının dava açtığı İş Bankası'na ikinci şok. Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin çocukları, annelerinin hakkı olan mirası alamadığı gerekçesiyle İş Bankası ve Cumhuriyet Halk Partisi'ne 1 milyar dolarlık ihtarname çekti.

AÇIKLAMA YAPILACAK
Atatürk'ün vasiyetindeki son mirasçısı olduğu belirtilen Adatepe'nin çocukları Ahmet Kemal ve Ali Kemal Doğançay, annelerinin vasiyette belirtilen miras payını alamadığını ileri sürdü. Doğançay kardeşler avukatları Osman Ersin Kozanhan aracılığıyla bankaya ve partiye ihtarname dilekçelerini gönderdi. İhtarnameyi basın açıklaması ile kamuoyuna duyuran avukat Kozanhan, CHP ve İş Bankası'ndan gelecek cevaba göre hareket edeceklerini söyledi. Konuyla ilgili basın açıklaması yapılacak.

ADATEPE ATATÜRK'ÜN MANEVİ KIZI
Ülkü Adatepe, Atatürk'ün en küçük manevi kızı. Bebekliğinden 6 yaşına kadar Atatürk'ün yanında Çankaya Köşkü'nde yaşadı. Atatürk'ün ölümünden sonraki dönemde eğitimini tamamlamadı. İlk evliliğini Atatürk'ün bir diğer manevi kızı olan Sabiha Gökçen'in amcasının oğlu olan üsteğmen Fethi Doğançay, ikinci evliliğini yağ tüccarı Yeşua Bensusen, üçüncü evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı. İlk evliliğinden iki erkek çocuk sahibi oldu. Adatepe geçen yıl ağustos ayında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

ABDURRAHMAN EFENDİ'NİN VARİSLERİ DE BAŞVURDU
ABD urrahma n Efendi'nin Osmanlı İtibar-ı Milli Bankası'na ait 2 hisse senedinin bulunduğunu iddia eden 27 varisi de İş Bankası'na başvurdu. 27 varis hisse senetlerinin kaydileştirilmesi ve bugüne kadar dağıtılan kâr payından kendilerine düşen miktarın verilmesini talep etti. Daha önce de Nakşibendi Şeyhi Küçük Hüseyin Efendi'nin müridi ile Damat Ferit'in torunları hisselerini istemişti.

ATATÜRK'ÜN DİREKTİFİYLE KURULDU
İş Bankası Atatürk'ün direktifleriyle İzmir Birinci İktisat Kongresi'nde alınan kararlar doğrultusunda Büyük Taarruz'un yıldönümü olan 26 Ağustos 1924 tarihinde kuruldu. Mustafa Kemal, iki şube ve 37 personel ile hizmete başlayan bankadaki hisselerinin yönetimini ölümünden önce Cumhuriyet Halk Partisi'ne bağışladı.

VAKIF HİSSE SATIYOR
İş Bankası Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı, bankadaki C grubu hisselerinin yüzde 1'ine denk gelen 45 milyon lira nominal değerindeki kısmını, Borsa İstanbul'da satacak. Dün itibarıyla hisselerin değeri 299 milyon TL'nin üzerinde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ata'nın torunları İŞ'in peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN