Yapay değil gerçek savaş

Giriş Tarihi: 29.1.2013

Türkiye'de ekonomi yönetimi kur savaşlarına 'yapay' derken dünyanın her yerinden bu konuda ardı ardına uyarılar geliyor. Çin'den Avrupa'ya ve Körfez ülkelerine kadar herkes ABD ve Japonya'yı suçlayıp savaş derinleşirse "Harekete geçeriz" açıklaması yapıyor

Türkiye'de ekonomi yönetiminin 'yapay' olarak değerlendirdiği kur savaşları son günlerde dünyanın gündeminin ana maddelerinden biri. Körfez'den Avrupa'ya, Asya'dan ABD'ye kadar herkes kur savaşını konuşuyor ve bu savaş derinleşirse kendilerinin de harekete geçeceğini belirtiyor. ABD son üç yıldır birbiri ardına piyasaya para pompalıyor, İngiltere de bu konuda adımlar atıyor Japonya'nın sürece dahil olması kur savaşları konusunda teyakkuzu iyiden iyiye artırdı.

ALMANYA İKİ ÜLKEYİ UYARDI

Açık uçlu tahvil ihaleleri ile parasal genişleme ve ekonomiyi büyütme adımlarını atan Japonya'dan sonra Almanya Merkez Bankası da geçtiğimiz günlerde ABD ve Japonya'yı suçlayıcı açıklamalar yaptı. Çinli üst düzey bir devlet görevlisi dün yaptığı açıklamada ABD'nin artık para basmaması gerektiğini belirtti.

ORTAK HAREKET EDİLMELİ
Yetkili ancak bu şekilde dünyada dolara güvenin oluşacağını söyledi. Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı da olan Yi Gang ise G-20 ülkelerinin kur savaşlarını önlemek için birlik olarak hareket etmesi gerektiğini söyledi. Çin'in kur regülatörü G-20 ülkelerini kur savaşlarını önlemek için birlik olmaya çağırdı ve yuanın değerinden memnun olduğu sinyalini verdi.

KÖRFEZ'DEN TEPKİ GELDİ

Suudi Arabistan Maliye Bakanı İbrahim Al-Assaf "Şu anda dünya ekonomilerinde ve ticaretinde olan çok sağlıklı bir trend değil. Döviz kurları otomatik olarak ülkelerin rekabet gücünü etkiliyor" dedi. Suudi para birimi riyalin dolara direkt endeksli olduğunu belirten Al-Assaf, "Dövizdeki değişim ihracatı da ithalatımızı da doğrudan etkileyecek" diye konuştu.

GELİŞMİŞ ÜLKELER BELİRSİZLİK YARATIYOR
Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı da olan Yi Gang, "G-20 içerisinde kur konusunda küresel seviyede daha iyi iletişim ve işbirliği gerek. Gelişmiş ekonomilerdeki miktarsal gevşeme belirsizlik yaratıyor" dedi. Kuveyt Devlet Fonu Başkanı Badr al Saad Yen'deki değer kaybının kur savaşını doğuracağını belirtti. Saad, "Şu andaki tek korku yen'in daha fazla değer kaybetmesi. Yen'deki düşüş özellikle Güneydoğu Asya'da kur savaşı çıkarır. Bu şu andaki tek korkumuz" dedi. Temmuzdan bu yana yedi ayda dolar euroya karşı yüzde 10, yen ise euroya karşı yüzde 20 değer kaybetti.

RENAULT DÜNYA BAŞKANI'NDAN "FEDAKâRLIK" TALEBİ
Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Pierre Moscovici, Renault Dünya Başkanı Carlos Ghosn'un 'maaşından fedakârlık yapmasını' istedi. Moscovici, devletin Renault grubunun yüzde 15 hissedarı olduğunu, otomobil sektörünün zor bir süreçten geçtiğini, üst düzey yöneticilerin de fedakarlık yapmasını beklediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapay değil gerçek savaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN