Turkcell'de yola devam

Giriş Tarihi: 31.1.2013

Turkcell'de yabancıların hakimiyeti ele geçirme hayali suya düştü. İngiliz Mahkeme, verdiği kararla yüzde 13.81'lik hisseyi Çukurova'nın alabileceğini söyledi

Turkcell'i ele geçirmek için mücadele eden yabancı ortaklar Rus Altimo ve İskandinav Telia Sonera bir kez daha duvara çarptı. İngiliz Tahkim Mahkemesi Privy Council, Çukurova Grubu ile Rus Altimo arasındaki, Turkcell'deki yüzde 13.81 hissenin sahipliğini belirleyecek davada nihai kararını verdi. Mahkeme, Çukurova'nın Altimo ile 2005 yılındaki kredi anlaşmasında temerrüde düştüğünü, ancak bunun bilinçli olmadığını belirtti. Mahkeme Çukurova'nın Turkcell hisselerini 3 yıl boyunca emanette tutmasını da 'iyi niyet' göstergesi olarak yorumladı. Alfa'ya bu durumun herhangi bir zarar vermediğini belirten mahkeme, Çukurova'nın krediyi ödeyerek hisseleri geri alma hakkına sahip olduğuna hükmetti. Mahkeme, Çukurova'ya hisselerini geri alma fırsatı verecek hükmü belirlemek için taraflardan daha fazla bilgi istendiğini, daha sonra bir karar daha alınacağını açıkladı.

ZAFER KAZANDIK
PrIvy Council'in kararından sonra hem Çukurova hem de Altimo açıklama yaptı. İki taraf da karardan memnun olduğunu belirtti. Çukurova "Karar zafer niteliğinde" diyerek, Alfa'nın Turkcell'in kontrolünü ele geçirmeyi istediğini söyledi. Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin de, "Temerrüt iddiamız teyit edildi" dedi.

PROFESYONEL YÖNETİM GÜCÜNÜ ARTIRACAK
Kararla Altimo'nun zararını karşılaması halinde Turkcell'in yönetimini belirleyecek hisselerin Çukurova'da kalacağı sonucu doğdu. Karar, uluslararası etkinliğe sahip Turkcell'in profesyonel yönetimle yola devam etmesinin önünü açtı. Sonuç haber ajanslarından önce "Altimo lehine" diye duyuruldu. Ancak sonra Çukurova'nın "Zafer kazandık" açıklaması düşüşün hızlanmasını engelledi. Hisseler yüzde 6.7'lik değer kaybı yaşadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell'de yola devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN