Torunlar cevval çıktı

Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Hanım'ın ABD'de yaşayan çocukları, İş Bankası'ndan 1 milyar $'lık tazminat isteklerini AİHM'ye taşımaya kararlı. Doğançaylar Ülkü Hanım'ın evini de "Müze yaparsınız" diye CHP'ye satmak istemiş

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin ölümünün ardından çocukları Kemal ve Ali Doğançay'ın açmaya hazırlandığı 1 milyar dolarlık tazminat davası pes dedirtti. Atatürk'ün kurduğu, Türkiye'nin en büyük ulusal bankalarından İş Bankası'nın Ülkü Hanım'a yapılan ödemelere rağmen açılacağı belirtilen tazminat davası akılları karıştırdı.

DAVA AİHM'YE GİDİYOR
Ülkü Hanım'ın oğlu Kemal Doğançay, 1 milyar doların da çok üzerine çıkacağını söylediği tazminat talebini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürmek için hazırlık yaptıklarını belirtti. 45 kişilik avukat ordusuyla 'mücadeleye' hazırlanan Doğançay, haklarında çıkan olumsuz haberleri ise 'karalama taktikleri' olarak nitelendirdi. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'nin "Vasiyetin emrettiği her ödemeyi yaptık" açıklamasının hatırlatıması üzerine de Doğançay, "Annemizin bugüne kadar alması gereken parayı almadığı iddiasıyla yola çıktık" dedi.

KREDİMİZİ SİLMEDİLER

Doğançay, Ülkü Hanım'ın vefatının ardından da Şişli'deki evi CHP'ye satmaya çalıştığını belirterek "Burayı alsınlar müze yapsınlar istedik. CHP'den ses çıkmayınca 350 bin dolara satışa çıkardık" dedi. Ülkü Hanım'ın yıllardır sindirildiğini de ileri süren Doğançay, annesinin İş Bankası'ndan aldığı 40 bin liralık krediyi sildirmek istediklerini ancak olumlu yanıt alamadıklarını da söyledi.

ÜLKÜ HANIM'A DÜNDAR'DAN ÇOK AĞIR ELEŞTİRİ
Atatürk'ün manevi torunları Doğançay kardeşlerin tazminat isteği medya dünyasında da sert tepki buldu. Gazeteci- yazar Uğur Dündar, Adatepe ile ilgili sert bir yazı kaleme aldı. 'Pes doğrusu' diyerek yazıya başlayan Dündar şöyle devam etti: "18 Mart 2004... Çanakkale Şehitleri Abidesi, ziyarete açılıyor... Törene katılanlardan biri de, Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe. Soruyorum: "Sayın Adatepe, Çanakkale Şehitleri Abidesi tamamlandı. Duygularınızı öğrenebilir miyim?" "Buraya ilk kez geliyorum ve çok güzel buldum!" (...)"Buraya gelmemi sağlayan sponsorum (....) markete teşekkür ederim!" Yani bir depo benzin harcanmıyor! Ülkü hanım yolculuğu sponsorla yapıyor! Ülkü Adatepe'yi, trafik kazasında kaybettik. (...) O kazayı yapan Volvo marka limuzin araç da kiralıktı. Yani, o seyahati de sponsorla yapıyordu! Bunları yazmaya hiç niyetli değildim. Ama çocuklarının son girişimi üzerine dayanamadım.

26 MİLYONLUK HARÇ TAMAM
Kemal Doğançay, dava açabilmek için gerekli olan 26.5 milyon liralık harcı bulduklarını belirtti. Doğançay "Atatürk'ün ailesi için 26 milyon lira bulunamıyorsa olay bitmiştir. Para hazır ve yatacak" dedi.

VASİYETNAMEYE GÖRE DAVRANDIK
İş Bankası Genel Müdürü Adan Bali ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Atatürk'ün manevi torunlarının miras talebi hakkında, "İş Bankası bakımından vasiyetname neyi ifade ediyorsa bu şekilde davranılmıştır" demişti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torunlar cevval çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN