Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşümle 26 milyar $ tasarruf

Giriş Tarihi: 2.2.2013

7 milyon konutun yenilenmesi hedeflenen kentsel dönüşümde yeşil bina kriterleri esas alındı. Oyun kurallarına göre oynanırsa büyük dönüşüm 26 milyar dolarlık tasarruf getirecek

Türkiye'nin en büyük projelerinden kentsel dönüşüm, enerji tasarruf hedeflerine de büyük katkıda bulunacak. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ işbirliğiyle 18-19 Şubat 2013'te düzenlenecek 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi'nde proje, enerji yönüyle de ele alınacak. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur, Türkiye'de kentsel dönüşüme tabi olacak 7 milyon konutun yeşil bina kriterlerine göre yenilenmesiyle 26 milyar dolarlık tasarruf elde edileceğini belirtti.

TASARRUF VE DÖNÜŞÜM
Yeşil Binalar Zirvesi'nin ana fikrinin kentsel dönüşüm ve tasarruf olduğunun altını çizen Sur, binaların yeryüzündeki enerji kullanımının yüzde 50'sini tek başlarına sağladığını söyledi. Bunun ciddi bir tüketim unsuru olduğunu kaydeden Sur, "Önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerjiye yapılacak yatırımlar, dünyanın hem ekolojik hem de ekonomik krizden kurtulmasında en büyük anahtar olacaktır" diye konuştu.

YEŞİL BİNA SERTİFİKASI TANITILACAK
Zirvede yeşil bina sertifikasının da tanıtımı yapılacak. World Green Building Council Başkanı Rick Fedrizzi ve Eartheco International Başkanı Philippe Cousteau Jr., Urban Land Institute Avrupa Ortadoğu ve Afrika Başkanı Joe Montgomery gibi 30'a yakın yabancı konuşmacının yanı sıra sektör temsilcileri de zirveye katılacak. Zirvede, yeşil bina sektörünün bugünkü durumuyla birlikte ortak sorunlar ele alınacak.

YÜZDE 40 TASARRUF MÜMKÜN
Binalarda enerji ve su tüketimiyle karbondioksit salımında yüzde 40'lara varan tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu söyleyen Sur, "19 milyon konut stoku yeşil binalara dönüşürse 52 milyar dolarlık tasarruf sağlanıyor. Buna bağlı düşen faturalarda hane halkının gelirine katkıda bulunacak" şeklinde konuştu.

BİR YILDA YEŞİL BİNALARA TALEP ARTTI
Türkiye'de son bir yılda yeşil bina sayısının 60'tan 150'ye çıktığına dikkat çeken Haluk Sur, "Talepte ciddi bir artış var. İnsanlar tasarrufun bilincinde ve derneğe her gün gelen telefonun haddi hesabı yok. Danışmanlık talebiyle de geliyorlar ama dernek olarak buna soyunamayız. Bu işi özel firmaların üstlenmesini istiyoruz" diye konuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşümle 26 milyar $ tasarruf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN