Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırım yapana vatandaşlık

Giriş Tarihi: 5.2.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Türk işadamlarına Şengen zorluğu çıkaran AB ülkelerine karşılık, sürpriz bir karar açıkladı. Erdoğan, "Türkiye'de yatırım yapacak işadamına vatandaşlık vermeye hazırız" dedi. Çek Cumhuriyeti'nin tarihi kenti Prag'da iki ülke işadamlarına seslenen Erdoğan, AB'yi de eleştirdi. 2012'de Maastrich kriterlerini sadece Almanya'nın yakaladığını, bu konuda en iyi durumda olan diğer iki ülkenin Çek Cumhuriyeti ile Türkiye olduğunu kaydeden Erdoğan, "Avrupa ülkelerinin geri kalanı dökülüyor" dedi. Erdoğan şu mesajları verdi:
AVRUPA'DAKİ KRİZ: Bizler ortak bir coğrafyada yaşıyoruz ve bu coğrafyanın getirdiği ortak kültürü, tarihi ve kaderi paylaşıyoruz. Yani zorluklara karşı dayanışma içerisinde olmamız şart. Küresel finans krizi Türkiye'yi de Çek Cumhuriyeti'ni de ciddi manada etkilemedi. Ancak çevremizdeki ülkelerde yaşanan olumsuzluklar bizim ülkelerimizi de az da olsa etkiledi ve etkiliyor. Türkiye olarak ihracatta Avrupa'da yaşanan kriz ve daralmanın sonuçlarına şahit olduk. Avrupa'ya gerçekleştirdiğimiz ihracatta belli miktarda düşüş oldu. Ama bu dönemde ülke çeşitlendirmesi yoluyla 2012'de ihracatımızı 152.5 milyar dolara çıkararak tarihi rekor elde ettik.

NÜKLEER ENERJİDE İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ
Yatırımlar bazında da özellikle enerji konusunda Çek Cumhuriyeti'nin altyapısı ve beyin gücü ileri seviyelerde. Türkiye olarak bu noktada ciddi atılım içindeyiz. Özellikle elektrik enerjisi elde etmede Çek Cumhuriyeti'yle termik ve doğalgaz çevrim santrallerinin renove edilmesi konusunda müşterek bir çalışma içine giriyoruz. Nükleer enerji konusunda da müşterek adımlar atabiliriz.

KRİTERLERİ ALMANYA VE BİZ YAKALADIK
2012 yılı göstergelerine göre Maastrich kriterlerini Avrupa'da yakalayabilen tek ülke Almanya oldu. Bu göstergelere en çok yaklaşan da Çek Cumhuriyeti oldu. Türkiye, üye olmadığı için Maastrich'i tutturma zorunluluğu olmadığı halde bölgede bu kriterlere en çok yaklaşan ülke. AB'nin neredeyse tamamı kriterleri yakalayamazken Türkiye, enflasyon hariç kriteri karşıladı. İnşallah enflasyonda Maastrich'in bu şartını da tutturacağız.

İŞADAMLARINA MÜJDE VERİYORUM
Hepimizin malumu olduğu gibi vize sorunu hâlâ Türk işadamının önündeki en caydırıcı etken. Türkiyeli işadamları istediği zaman çantasını kapıp, yatırım ortamı ve imkânlarını incelemek üzere uçağa atlayıp Çek Cumhuriyeti'ne gelemiyor. Biz kapımızı açmaya hazırız. Hatta bir müjde veriyorum. Türkiye'de yatırım yapacak Çek işadamına vatandaşlık vermeye hazırız. Bu kadar açık söylüyorum. Bu özgüvenimizden kaynaklı.
5 Mİ LYAR DOLARLIK HEDEF: İki ülkenin ticaret hacmi 2012 sonu itibarıyla 2.5 milyar dolar. Yeni bir adım atarak, 2015 sonuna kadar bu rakamı asgari 5 milyar dolara tırmandırmamız lazım. Bunu yapacak güç var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırım yapana vatandaşlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN