ABD, S&P'den 5 milyar dolar istedi

Giriş Tarihi: 7.2.2013
ABD yönetimi ile uluslararası derecelendirme kuruluşu Standart&Poor's (S&P) arasındaki dava giderek kızışıyor. ABD, ipotek tahvil derecelendirmelerinin şişirilmesinden dolayı açılan tazminat davasında S&P'ye 5 milyar doların üzerinde para cezası ödetmeyi planlıyor. Bakanlık bu hatanın küresel mali krizin ortaya çıkmasının nedenleri arasında olduğunu iddia ediyor.

İPOTEK PİYASASI DAVASI
S&P ise yaptığı açıklamada derecelendirme sonuçlarının hızla kötüleşen ipotek piyasası şartlarına tamamen uygun düşmemesinden dolayı üzüntü duyduğunu dile getirdi. Bu suçlamayla ilgili 9 eyalet savcısı tarafından da ayrı davalar hazırlandı. Amerikan hükümeti, konut kredilerine dayalı riskli tahvillere iyi notlar verdiği gerekçesiyle S&P hakkında geçtiğimiz günlerde dava açmıştı.

LİBORA 615 MİLYON $ CEZA
Lıbor skandalında da İngiliz bankası RBS'in cezası netleşti. RBS'in manipülasyon yaptığı gerekçesiyle toplam 615 milyon dolar ceza ödeyeceği açıklandı. RBS, uluslararası bankacılık bölümünün başında bulunan John Hourican'ın bankadan ayrılacağını duyurdu. ABD'de Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) RBS'e 325 milyon dolar ceza keserken, İngiltere'deki FSA da 87.5 milyon sterlin ceza belirlendiğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, S&P'den 5 milyar dolar istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN