Türkiye'nin en iyi haber sitesi

60 milyar dolarlık dev yatırım

Giriş Tarihi: 8.2.2013 11:28

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2013 yılı içerisinde 3. köprüyle ilgili ilerlemenin sağlanacağını vurguladı.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bu yılki proje tutarının 60 milyar doları bulacağını belirterek, "Marmaray ile Hızlı Tren hizmete girecek ve 3. köprünün ayakları yükselecek"dedi. 3 Mayıs'ta ihalesi yapılacak olan İstanbul'daki dünyanın en büyük havaalanına ilgi büyük. Bakan Yıldırım şimdiden yerli-yabancı 14 şirketin üçüncü havaalanı için şartname satın aldığını belirterek "Sonucu merakla bekliyoruz" dedi.

Star gazetesinden Yaşar Kızılbağ'ın haberine göre; İstanbul'un Avrupa Yakası'nda Yeniköy ve Akpınar arasına yapılacak 3'üncü havaalanı için yatırımcılar kuyruk oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 3 Mayıs'ta yapılacak ihaleye katılmak için yerli ve yabancı 14 şirketin şartname aldığını açıkladı. Bakan Yıldırım, Star Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu'nu ziyaret ederek gündeme ilişkin sorularımızı yanıtladı. Yıldırım 25 Ocak'ta ihale ilanına çıkılan 3'üncü havaalanına ilgininin büyük olduğunu belirterek "Şartnane alan 14 şirketin hepsi de ihaleye girmeyebilir. Ama endişe taşımıyoruz. Sonucu çok merak ediyoruz" dedi. Üçüncü havaalanında ihale sonucunu merakla bekledikleri 3. havaalanının koskoca bir şehir olacağını belirten Yıldırım "En büyük toprak hareketi olacak" dedi.


FİYAT BİRAZ FAZLA OLABİLİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) onayını bekleyen köprü ve otoyol ihalelerinin iptal edilebileceğini açıklamasına ilişkin olarak da Bakan Yıldırım şunları söyledi: "Başbakan'ımızın dediğinden anladığım şudur: 'Bunlar tekrar değerlendirmeden geçecek.' Zaten şu anda ihalenin ilk aşaması bitti. Şimdi ÖYK'nın kararı gerekiyor. Onay çıkmadığı için süreç tamamlanmadı." Bakan Yıldırım, ihale öncesi fiyatla ilgili çeşitli beklentiler olduğunu belirterek, ihale sonrası da farklı görüşlerin ortaya çıktığını belirtti. Bakan Yıldırım "Bizim beklentimiz, ihalede fiyat biraz fazla olabilirdi" dedi. İhale sürecinin şeffaf olduğunu da anlatan Bakan Yıldırım, yatırımcının da kendisine göre 25 yıl sonrasını hesap ederek bu işe girdiğini anlattı.


PROJELERİ BİTİRMEYE BAKIYORUZ

Köprü ve otoyolların 25 yıllığına işletme hakkının özelleştirildiği ihalede en yüksek teklifi 5.7 milyar dolara Koç, Gözde Girişim (Ülker) ve Malezyalı UEM ortaklığı vermişti. Erdoğan, köprü ve otoyol ihalesinin iptal edilebileceğini belirterek "Geliri düşük geldi. Daha yüksek beklentilerimiz var" demişti. Bu arada Bakan Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylık konusundaki bir soru üzerine "Şu anda İstanbul'un Başkanı var. Karıştırmaya gerek yok" dedi. Bu tür şeylere Başbakan'ın karar vereceğini söyleyen Yıldırım "Biz önümüzdeki projeleri bitirmeye bakıyoruz" diye konuştu. EKONOMİ SERVİSİ


BİR YILA 60 MİLYAR DOLARLIK PROJE SIĞDI

Bu yıl 102 projeyi başlatmayı, 11 projeyi de hizmete açmayı planlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım "2013'te inşaatına başlanan veya bitecek olan projelerin toplamı 55-60 milyarı doları bulacak" dedi. Bu yıl Kanalİstanbul'a da başlanabileceğini anlatan Bakan Yıldırım "Bu rakama bu proje dahil değil" diye konuştu. Bakan Yıldırım "Bu yıl Marmaray'ı açacağız. Hızlı Tren Projesi de hizmete girecek" diye konuştu.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi ve 3. köprüde de somut adımların atılacağını anlatan Bakan Yıldırım "3. köprünün ayaklarının yükseldiğini de bu yıl görebileceğiz" dedi.


KÖRFEZ GEÇİŞİ'NDE SORUN YOK

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, geciktiği için bir süre önce uyardIğı Körfez Geçişi Projesi'nin de devam ettiğini, şu an herhangi bir gecikme olmadığını da belirtti.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
60 milyar dolarlık dev yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN