Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hocalar birbirini yiyor

Giriş Tarihi: 9.2.2013

Batık firmalara tam not verdiği için S&P'ye açılan 5 milyar dolarlık dava üzerine şirketin en büyük rakibi Fitch Ratings'ten not indirimi geldi

Dünyanın en büyük reyting kurumları birbirinin notlarını kırmaya başladı. Fitch, en büyük rakiplerinden biri olan Standard & Poor's'a (S&P) acımadı. S&P'nin bağlı olduğu ana şirket McGraw-Hill'in notunu bir basamak düşürerek BBB+'ya indirdi. Fitch'in not indiriminin ABD Adalet Bakanlığı'nın S&P'ye karşı açtığı 5 milyar dolarlık davayla ilgili olduğu ifade edildi. Fitch'in S&P'nin ardından diğer büyük reyting kuruluşu Moody's'in notunun indirmesinin gündemde olduğu belirtiliyor.

ÜÇ NOTÇUYA DA DAVA
Öte yandan kriz öncesi batık şirketlere tam not verdiği için ABD Adalet Bakanlığı tarafından dava edilen S&P'nin ardından, diğer şirketlere de dava açılabileceği belirtiliyor. New York Başsavcılığı, Moody's, S&P ve Fitch Ratings hakkında 2008'deki tutumlarından dolayı soruşturma başlattı. Başsavcılık, kuruluşları, 2008'de eyaletle yaptıkları anlaşmaları ihlal etmiş olabilecekleri gerekçesiyle soruşturuyor.

NEW YORK'TA DA ARAŞTIRILIYOR
Kredi kuruluşları 2008'de New York Başsavcısı Andrew Cuomo ile operasyonlarında değişiklik yapmaları konusunda anlaşmıştı. Bir kaynak, eyalet başsavcısı Eric Schneiderman'ın, kurumların anlaşmayı yerine getirip getirmediklerini araştırdığını söyledi. Ayrıca Connecticut Başsavcısı George Jepsen de, S&P'ye dava açan eyalet sayısının artabileceğini söyledi.

ŞİRKETLER AYRI, PATRONLAR AYNI
Hakkında dava açılmasının ardından hisseleri dip yapan S&P'nin ortaklarıyla Moody's'inkiler neredeyse aynı. S&P'nin sahibi McGraw- Hill'in büyük hissedarlarından 8'inin Moody's'te de ortaklığı var. Moody's ile S&P'nin ortaklarının kesişim kümesinde Capital World Investors, Vanguard Group, State Street Global, BlackRock Institutional, T. Rowe Price Associates ve AllianceBernstein bulunuyor. Rakiplerinin notunu düşüren Fitch Ratings'in yüzde 60'ı Fransız Fimalac Grubu'na yüzde 40'ı ise ABD'li Hearst'a ait.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hocalar birbirini yiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN