Dönüşümde ortak hareket şart

Giriş Tarihi: 10.2.2013

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, dönüşümün vatandaşa rağmen yapılmayacağını söyledi. Bayraktar, "Talep vatandaştan gelmeli" dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye çapında başlatılan kentsel dönüşüm hareketinin geldiği noktayı Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi'nde inceledi. Gaziosmanpaşa'da "Kentsel Dönüşüm" seferberliği doğrultusunda bin 500 yeni konutun temeli atılacak. Bakan Erdoğan Bayraktar, insanların salaş, kaçak ve afete karşı dayanıksız evlerde oturmasını istemediklerini belirtti.

VATANDAŞA RAĞMEN OLMAZ
Bayraktar, "Biz, talep vatandaştan gelsin istiyoruz. Bakanlık olarak organize ve koordine olalım, belediyeler ve partnerlerimizle birlikte bu işi yürütelim istiyoruz" dedi. Bayraktar, Gaziosmanpaşa'daki kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinerek, Sarıgöl'de 450 binanın (yaklaşık bin 500 konut) yüzde 99'unun boşaltıldığını ve hak sahipleriyle anlaşma sağlandığını söyledi. Dönüşümde vatandaşlara sağlanacak desteklerden de bahseden Bayraktar, şöyle devam etti: "İnsanların çocuklarına bırakabileceği, tapulu, rahat ve huzurla oturabileceği güvenli bir evi olacak. Parkı bahçesi olan ve enerjiyi savurmayan evler yapılacak. Türkiye'de adım adım yapmaya çalıştığımız budur." İnsanları ikna yoluyla razı etmenin kolay bir iş olmadığını belirten Bayraktar, bunu başaran belediyeler olduğuna dikket çekti. Bayraktar, "Kimseye sıkıntı çektirmeden, moralini bozmadan, kendi rızası, gönüllülüğü, desteği ve duasıyla bu işi başarıya ulaştırmak istiyoruz" diye konuştu.

ŞEHİRLERİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu hatırlatarak, "Şehirlerimizin fotoğraflarını mutlaka değiştirmemiz, güzelleştirmemiz lazım. Teknik altyapısını çözmeliyiz. Buradaki mücadelemiz budur" diye konuştu. Vatandaşlardan gelen müracaatların her geçen gün arttığını da aktaran Bayraktar, "Birilerinin dediği gibi 'vatandaş istemeden' öyle bir adım atmak gibi niyetimiz yok. İsteyen vatandaştan başlayacağız. Vatandaşın talebini artıracağız. İsteği artıracağız" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşümde ortak hareket şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN