Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maastricht'te AB'den daha iyiyiz

Başbakan Erdoğan, ekonomisi AB ülkelerinden daha iyi olan Türkiye'nin üyeliği konusunda nazlanan AB'ye rest çekti. Erdoğan "Tahammülümüz kalmadı. Maastricht'i karşılamayan ülkeleri üye yapıyorsun. İş bize gelince bunu öne sürüyorsun" dedi

Giriş Tarihi: 10.2.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi yıllardır tam üyelik kapısında bekleten Avrupa Birliği'ne (AB) sert çıktı. AB'yi siyasi davranmakla suçlayıp rest çeken Başbakan Erdoğan, önemli bir ayrıntıyı da gündeme getirdi. AK Parti İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan Başbakan Erdoğan, AB'nin ekonomik anayasasını oluşturan ve birliğe üye olmanın temel ekonomi şartlarını belirleyen Maastricht kriterlerine değinerek, Türkiye'nin bu şartlara birlik ülkelerinden daha çok uyduğunu söyledi.

BAŞARIMIZ AB'Yİ KISKANDIRIYOR

Erdoğan, AB üyesi ülkelerin işsizlik, bütçe açığı ve kamu borçlarında çok ciddi sıkıntılar yaşadığını hatırlattı. Başbakan, Türkiye'nin AB üyesi olmadığı halde, zorunlu değilken Maastricht kriterlerine en fazla yakınlaşan ülkelerden biri olduğunu söyledi. AB üyeliği konusunda tahammülünün zayıfladığını belirten Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Biz çocuk gibi avutulacak, oyalanacak, sudan bahanelerle kapıda bekletilecek bir ülke değiliz. Maastricht kriterlerini karşılamadığı halde birçok ülkeyi üye yapıyorsunuz, iş Türkiye'ye gelince bu bahaneyi öne sürüyorsunuz. 10 yeni ülkeyi Avrupa Birliği'ne aldılar." Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin başarı öyküsünü sadece kendilerinin dile getirmediğini belirterek, bu hafta Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya'ya gittiğini ve bütün Avrupa'da, Türkiye'nin ekonomik başarısının konuşulduğunu sözlerine ekledi.

AVRUPA ÜLKELERİ ÇOK BORÇLU
Enflasyon , kamu borcu ve bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYİH) oranına bakılan Maastricht'te 27 Avrupa Birliği ülkesinin tamamı kriterleri yakalayamadı. Türkiye ise enflasyon hariç her şartta AB'den daha iyi performans sergiledi. Türkiye yüzde 36'lık kamu borç oranı ve yüzde 2.4'lük bütçe açığıyla birliğe fark attı. AB'de ortalama borç/milli gelir verisi yüzde 82.5 seviyesinde gerçekleşti.

ÜYELERİN KAMU AÇIĞI ARTIYOR
Avrupa ülkelerinde kamu açığının GSYH'ye oranı ortalamada yüzde 4.4'e kadar çıkarken, bu oran Türkiye'de tarihin en düşük seviyelerinden biri olan yüzde 2.4'e kadar geriledi. Enflasyonda da yüzde 6.2'ye kadar geriledik.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maastricht'te AB'den daha iyiyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN