Karadeniz'de petrol için dev imza

Giriş Tarihi: 14.2.2013 10:46 Güncelleme Tarihi: 14.2.2013 14:54

Batı Karadeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmaları için Shell'le ortaklığa gidiliyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Shell Arama ve Üretim Türkiye, Türkiye'nin Karadeniz sularının en batı ucunda yer alan 3920 numaralı ruhsat alanında derin deniz arama çalışmalarını yürütmek için Ortak İşletme Anlaşması imzaladı.

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Uysal ve Shell Uluslararası Arama ve Üretim Direktörü Andy Brown'un katılımıyla Ankara'da iki şirket arasında Ortak İşletme Anlaşması imzalandı.

Anlaşma, Shell'in bin 500 km2'lik bir alanın 3 boyutlu sismik verilerini toplayıp analiz etmesini ve ortakların üç yıllık süre zarfında derin deniz arama çalışması kapsamında en az bir kuyu açmasını öngörüyor. Anlaşmanın şartlarına göre, Shell'in yüzde 50 oranında hakkı olacak ve şirket erken evre arama çalışmalarını yürütecek. Anlaşmaya göre Shell'in önümüzdeki üç sene için taahhütü 150-200 milyon dolar civarında olacak. Anlaşma hükümet yetkililerinin onayına tabi.

Anlaşma aynı zamanda her iki taraf arasında yapılan üçüncü benzer anlaşma olma özelliğini de taşıyor. Kasım 2011'de imzalanan ilk iki anlaşma, Türkiye'nin güneybatı kıyısında (Batı Toroslar olarak bilinen kısım) derin deniz ve Güneydoğu Anadolu'da Dadaş bölgesinde karada arama faaliyetleri için yapılmıştı.

İmzalanan yeni anlaşma ile de Türkiye'nin Karadeniz sularının en batı ucunda yer alan 3920 numaralı ruhsat alanında derin deniz arama çalışmaları yürütülecek.

"SHELL İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAK İÇİN SABIRSIZLANIYORUZ"

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal konuyla ilgili olarak, "Bloğun tam olarak potansiyelini değerlendirmek ve keşfedeceğimiz gaz ve petrolün ticari miktarını geliştirmek için gereken tüm kaynaklar Shell ve TPAO'da bulunmaktadır. Neler bulabileceğimizi görmek adına sıkı bir arama programında Shell ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Shell Uluslararası Arama ve Üretim Direktörü Andy Brown ise "Shell dünya çapında fırsatları takip ediyor ve Türkiye'yi de önemli arama olanakları sunan bir ülke olarak görüyor. Bu anlaşma, TPAO ve Shell adına gerçekleştirilmiş bir diğer büyük fırsattır ve biz, önümüzdeki üç yıl boyunca yapacağımız arama çalışmalarını tamamlamak için sabırsızlanıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz'de petrol için dev imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN