Obezite, pabucu yarım…

Geçtiğimiz günlerde International Journal of Obesity dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma oldukça ilgimi çekti.

Giriş Tarihi: 18.2.2013 10:31 Güncelleme Tarihi: 18.2.2013 10:42
İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

İspanya Murcia Üniversitesi'nden uluslararası araştırma ekibi, gıda alımının zamanlaması ile kilo kontrolü arasında doğrudan ilişki olduğunu gösteren kanıtlar ortaya koyuyor. Yani uzmanlar, doğru zamanda doğru gıda seçimi ile beslenme diyor. Aslında araştırmayı daha da detaylı incelediğinizde özü "aldığın kalori - yaktığın kalori" diyor .Hesap bu kadar net.

Son yıllarda otoritelerin işaret ettiği obezite, diyabet ve benzeri hastalıklardaki başlıca sorun, sağlıklı gıda-sağlıksız gıdadan ziyade, doğru ya da yanlış beslenme biçimiyle yakından ilgili…

Zannediyorum bu durumu, doğru yaşam-yanlış yaşam tarzları olarak nitelemek biraz daha uygun düşüyor. Özellikle de, oldukça karmaşık bir küresel sorun olarak karşımıza çıkan obezite söz konusu olduğunda.

Bu da bizlere, çocuklarımızdan başlamak üzere tüm halkımızın obezitenin nedenleri, yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konularında bilinçlendirilmeleri ve eğitilmeleri gerektiğini gösteriyor. Bu nedenle, sağlık ve beslenme konusundaki yasal düzenlemelerin hedefi, bireyleri eğitmeye ve motive etmeye yönelik olmalı. Bu da yasakçı yaklaşımlarla değil bireylerin bilimsel ve doğru bilgiyle donatılmaları ile mümkün.

Ancak bireylerin DAVRANIŞ BİÇİMİNİ değiştirmek kolay değil. Küresel ölçekteki bu sorunların çözümü, bilim camiasının, sosyal bilimcilerin, psikologların, karar alıcıların ve bireylerin kesintisiz iş birliği ile mümkün.

Evet problem bu kadar karmaşık. Bahsettiğimiz hastalıkların bu kadar büyük artışlar göstermesinin nedeni, yalnızca yediklerimizden mi kaynaklanıyor yoksa, 21. yüzyılın zorladığı yaşam tarzı ve bunun getirdiği fiziksel aktivite yetersizliğinden mi? Geçtiğimiz yıl Obezite Araştırma Derneği tarafından toplum genelinde yapılan bir araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Bu sonuçlara göre; günde ortalama en az 4 saatimizi televizyon ve bilgisayar başında geçiriyor, spor yapmıyor herhangi basit bir fiziksel aktivite de bile bulunmuyoruz. Toplumun yüzde 70'i spor yapmıyor, sebebi ise VAKTİMİZ YOK.

Sorun çok yönlü bu kesin. Ama çözümün merkezinde bireyin kendisi var! Az hareket eden çok yiyen her canlı kilo alır.

Güzel bir örnek. Geçtiğimiz günlerde Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, belediye başkanlarının kentlerin doktoru olduğunu söyledi. Halkı aktif yaşama sevk eden kentsel tasarımların obeziteyle mücadelede son derece gerekli olduğunu belirtti . Çok yerinde bir tespit. Başkanın bu tespiti, sorunun kaynağının birçok nedeni varsa o kadar da çözüm yolu vardır anlayışına güzel bir örnek.

Buradan, çocukluğumuzdan bir deyişi uyarlayarak bir çağrı yapmak istiyorum; "Obezite, pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım." Evet, daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat için beslenme bilincini ve fiziksel aktiviteyi hayatımıza sokalım. Bu yönde atılacak adımlara da gereken desteği verelim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite, pabucu yarım…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN