Özgür dünyada TOBB yok

İş dünyasının sürekli şikâyet ettiği zorunlu oda üyeliği ve aidat uygulaması ABD, İngiltere, ve Kanada gibi 'liberal' ülkelerde gönüllülük esasına dayanıyor

Giriş Tarihi: 18.2.2013
Türkiye'de iş dünyası zorunlu oda üyelikleri ve aidatlar konusunda şikayetlerini sürdüredursun dünyanın en büyük liberal ekonomilerinde oda üyeliği gönüllülük esasına dayanıyor. Özellikle baskıcı ve korumacı olan ülkeler dışında oda üyeliği ve aidatı zorunlu değil. Almanya, İtalya ve Fransa gibi geçmişindeki baskıcı diktatör rejimler yaşamış ülkelerde hazırlanan kanunlar üyeliği zorunlu tutarken ABD, İngiltere, Kanada, İsveç, Finlandiya, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerde 'serbest' model var. Bu ülkelerde isteyen şirket odaya üye olurken istemeyen şirket olmuyor.

GENELLİKLE ÜYE OLUNUYOR

Liberal düşüncenin ve rekabet ortamının doğduğu bu ülkelerde şirketler büyük bir çoğunlukla odalara üye oluyor. Çünkü odaların ana işlevleri olan üyeler arası işbirliği ve anlaşmalar bu kanallar kullanılarak yapılıyor. Aynı zamanda bölgesel odalara da üye olunuyor ve bölge ekonomisine katkıda bulunma taahhüdü veriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür dünyada TOBB yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN