Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2020 ruhu İstanbul yolunda

2020 Olimpiyatları hazırlıklarına hız veren Türkiye, 1 Mart'ta Uluslararası Spor Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak. Sporun duayenlerini buluşturacak zirvenin Türk sporuna doping etkisi yaratması bekleniyor

Giriş Tarihi: 23.2.2013
Türkiye 2020 Olimpiyatları'na hazırlanırken dünya sporunun fikir önderleri İstanbul'da buluşuyor. 1 Mart'ta yapılacak Uluslararası Spor Zirvesi'nde olimpiyatlara da ilk adım atılacak. Türk sporunun markalaşma süreci, nasıl ivme kazanabileceği, olimpiyatların sosyoekonomik katma değeri gibi birçok konunun masaya yatırılacağı zirve öncesinde organizasyonun başrol oyuncularından Genç Turizmciler Derneği'nin Genel Sekreteri Mehmet Ulusoy'la bir araya geldik. Ulusoy 2020 Olimpiyatları için tüm Türkiye'nin tek yürek olduğunu belirterek, "Bakanlıklar organizasyon konusunda çeşitli taahhütler verdi. STK'lar devreye girdi. Dev holdinglerle 20 milyon dolarlık sponsorluk anlaşması imzalandı" diyor.
Bu zirveyle ne hedefliyorsunuz?
Global anlamda İstanbul ve Türkiye'nin vizyonunu ortaya koyacak. Burda bilinilirlik ve lobi yaratyı hedefliyoruz. Türkiye olarak önümüzde iki konu var: Birincisi olimpiyatlar, ikincisi de Türk sporunun marka değerinin dünyadaki yeri. Bu konularda bilgi sahibi olan spor dünyasının duayenleri ve liderlerini bir araya getireceğiz.
2020 Olimpiyatları'yla başlayalım...
Türkiye bu konuda gerçekten tek yürek oldu. Başbakanımızın imzasıyla başlayan bir süreç var. İlgili bakanlıklar çok ciddi referanslar verdi. Özel sektör Türkiye Olimpiyat Komitesi'yle işbirliği yaptı.

20 MİLYON DOLARLIK SPONSORLUK

Hangi holdingler destek veriyor?
Ülker, Turkcell, Koç, Doğuş, Sabancı, Digitürk gibi holdinglerle 20 milyon dolarlık sponsorluk anlaşması yaptık. Sivil Toplum Kuruluşları da sürece dahil olmaya başladı. Biz de bu zirveyi düzenlemek istedik.
Bunun devamı da gelecek mi?
Yılda birkaç tane zirve düzenliyoruz. Ülke ekonomisine sporun katkısı oldukça yüksek. Rakamlar bunu ispatlıyor. Yaz olimpiyatlarının reklam ve marka değeri 348 milyon dolar olarak açıklandı. Olimpiyatlara 200'den fazla ülke katılıyor. Katılan ve katılmayan ülkelerde bir ay boyunca yayın yapılıyor. Hiçbir şey bunun yerini tutamaz.

DEV İSİMLER GELİYOR
Kimler zirveye katılacak?
Londra'dan konuklarımız olacak. Olimpiyatları Londra'ya nasıl kazandırdıklarını anlatacaklar. Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki konuşmacı olarak katılacak. Londra Olimpiyat Komitesi'nden Sir Keits Mills, Juventus Futbol Kulübü Spor Direktörü Fabio Paratici, Milan Futbol Kulübü CEO'su Adriano Galliani, Liverpool Futbol Kulübü İcra Kurulu Başkanı Billy Hogan gibi isimler de olacak. Buradaki amacımız vizyon yaratmak. Bu işe bütçe ayırmasanız başarılı sporcu ve yöneteciler yetiştiremezsiniz. Fransa yüzme ve bisiklette devlet politikasıyla başarılı oldu.

HEDEFİMİZ SPOR YÖNETİCİLERİ YETİŞTİRMEK
Siz dernek olarak neler yapıyorsunuz?
'Ülkeye değer katmak için turizme ve spora değer kat' adında bir projemiz var. Gençlere 'hangi mesleği seçeceksin' dediğimizde turizmci ya da spor yöneticisi olmak isteyen çıkmıyor. Bu bilinirliği yaratmak için üniversitelerde seminerler düzenliyoruz. Olimpiyatların sporla yarattığı etkinin turizme dolayısıyla ekonomiye nasıl bir katkı sağladığını anlatıyoruz. İçlerinden bazılarının 2020 Olimpiyatları'nın CEO'su olmayı hayal etmesini istiyoruz. Şenes Erzik gibi UEFA'da başkan olabilmiş rol modellerle bir araya gelip, geleceklerini şekillendirsinler.
Turizmciler olarak aslında yapabileceğiniz çok şey var. Turistlik tesislere belli dönemlerde imkânları kısıtlı çocukları getirip seçmeler ve kamp yaptırmayı düşünüyor musunuz?
Evet, bunun için otel, acenta ve havayolu firmalarını bir araya getiriyoruz. Mesela Barcelona otellerimizde kamp yapıp, karşılığında da gençlere seminer verebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2020 ruhu İstanbul yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN