Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köprü en az 7 milyar $ eder

Giriş Tarihi: 26.2.2013

Başbakan Erdoğan, köprü ve otoyol ihalesinin iptaliyle ilgili "Bu rakamlarla verirsem vatana, halkıma ihanet ederim" dedi. İhale rakamından tatmin olmadığını belirten Erdoğan, "Bir çalışma yaptırdım. Bunun iki katı değer çıktı. En düşük 7 milyar dolar eder" diye konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, köprülerin en az 7 milyar dolarlık değer taşıdığını açıkladı. Birleşik Arap Emirlikleri'nden Ankara'ya dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, köprü ihalesinde verilen rakamın kendisini tatmin etmemesi üzerine kurmaylarına bir değer çalışması yaptırdığını ifade etti. Başbakan, "En üst rakam ne olabilir diye bakıldı. Bunun iki katı bir rakam çıktı karşıma. Biri 11-12 ise öteki 8-9 milyar dolar civarında. Peki en düşüğü ne olmalı, diye baktığımızda ise ortaya 7 milyar dolar gibi bir değer çıktı. Bu sonuca rağmen burayı verirsem vatana ihanet ederim, halkıma ihanet ederim" dedi.

HALKA ARZ KARARI

Köprü ve otoyollara yönelik yapılan istişarelerden halka arz sonucunun çıktığını söyleyen Erdoğan, "Kesin değil ama büyük ihtimalle halka açacağız. İşletmeyi aynen devam ettireceğiz" diye konuştu. İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanının ilk etabının yılda 100 milyon yolcu taşıyacağını söyleyen Başbakan, "15 firma dosya aldı. Halen almaya devam ediyorlar" dedi.

ORTAKLARDAN AÇIKLAMA GELDİ
Koç Holding-UEM-Gözde Girişim'den iptalle ilgili açıklama geldi. Yüksek bakım ve işletme standartlarını dikkate alarak teklif verdiklerini söyleyen ortaklar, "Bu teklif, Türkiye ekonomisinin bu günü ve geleceğine olan inancın ifadesidir" dedi.

FT İPTALE BOZULDU
Faiz lobisine yakınlığıyla bilinen İngiliz Financial Times geçmişte sürekli eleştirdiği 3. Köprü ihalesinin iptalini değerlendirdi. Gazete, "Şirketler ve Piyasalar" ekinde Türkiye'nin 5.7 milyar dolarlık bir özelleştirmeden vazgeçerek ülkenin en büyük iki holdingi ve ortakları Malezya Devlet Fonu'na engel çıkardığını yazdı. Gazetede, ihale iptalinin Koç ve UEM için büyük hayal kırıklığı olduğunu iddia etti.

HİSSELER DÜŞTÜ
Köprü ve otoyol ihalesine en iyi teklifi veren konsorsiyumdaki şirketlerin hisseleri iptalle birlikte değer kaybetti. Konsorsiyumda bulunan Koç Holding'in hisseleri, iptalin ardından yüzde 2'nin üzerinde değer kaybederek 8.96 liraya kadar geriledi. Gruptaki diğer şirket Gözde Girişim'in hisseleri de İMKB'de yüzde 2'nin üzerinde değer kaybetti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köprü en az 7 milyar $ eder
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN