Zapsu 'kayıp gençlik'in peşinde

Genç Hayat Vakfı Başkanı Beyza Zapsu, Türkiye'nin "kayıp gençliği"ni bulmak için çalışma başlattı. Okula gitmediğinden kayıtlarda yer almayan 11-18 yaş arasındaki 1.5 milyon genç topluma kazandırılacak

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Ergenlik çağındaki gençlere yönelik projeleriyle adından söz ettiren Genç Hayat Vakfı, bu kez çeşitli nedenlerle orta öğrenim görmeyen çocukları topluma kazandırmak için harekete geçti. Ergenliğin yaşam tercihlerinde önemli rol oynadığı ve doğru yönlendirilirse bu dönemde alınan kararların hayatın tümünde etkili olduğu gerçeğinden yola çıkan vakıf, tüm projelerini 11-18 yaş arası gençlere odaklamış durumda. Bugüne kadar 10 binden fazla gence ulaşan vakfın başında ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir dönem danışmanlığını yapan Cüneyt Zapsu'nun eşi Beyza Zapsu var. Zapsu'nun yeni projesi "Kayıp Gençlik". 11-18 yaş arasındaki bu gençler okula gitmiyor ancak çalışmaları yasal olmadığından iş hayatında da kayıtlı değil. Beyza Zapsu, sayıları 1.5 milyon olduğunu düşündüğü "kayıp gençlik" için şu bilgileri veriyor: "Baktığınızda okuma-yazma oranı yüzde 99. Ancak çoğu okuma-yazmayı öğrendikten sonra okuldan alınıyorlar. Bazıları evde bazıları küçük iş yerlerinde çalıştırılıyor. Ancak bu istihdam yasal olmadığı için bunun da kaydı yok. Amacımız bu gençlerin nerelerde, ne yaptıklarını bulmak."

YÜZDE 25 KAYIP
İlkokulu bitiren çocukların yüzde 25'ten fazlasının orta öğretime devam etmediğini anlatan Beyza Zapsu, "Kızlarda bu oran yüzde 34, erkeklerde ise yüzde 28. Bu çocuklar nerede, neden okula gitmiyorlar? Bunu ortaya çıkarmak istiyoruz" diyor. Proje için ilgili bakanlıklarla görüşen Genç Hayat Vakfı, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmak hedefinde. İlk adım Türkiye çapında yapılacak araştırmaya maddi kaynak sağlamak.

ERKEK YURTLARI MERCEK ALTINDA
Daha önce orta öğrenim gören kız öğrencilerin yurtlarında farkındalık projeleri uygulayan Genç Hayat Vakfı, buradaki çalışmalar başarılı olunca İstanbul'daki erkek öğrenci yurtlarına da yöneldi. 'Dikkat Yurtta Genç Var' adında proje başlattıklarını anlatan Beyza Zapsu, bakanlıktan onay aldıklarını belirtiyor. Yurtlarda öğrencilerin kaliteli zaman geçirmeleri için çalıştıklarını anlatan Zapsu, "Hedefimiz projeyi tüm Türkiye'ye yaymak. Bu gençlerin yok olmalarını istemiyoruz" diye konuşuyor.

EŞİTLİK İÇERİDE ŞİDDET DIŞARIDA
Genç Hayat Vakfı'nın geçtiğimiz aylarda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle başlattığı 'Gençler İşbaşında: Eşitlik İçeride, Şiddet Dışarıda' projesi son hız devam ediyor. Proje kapsamında, İstanbul'un 10 ilçesinden seçilen 30 lise ve aynı semtlerin belediyeleriyle, toplumsal cinsiyet eşitliği ve şiddetsiz iletişime yönelik çalışmalar yapılacak. 4 bin 200 öğrenciye ve toplamda 10 bin kişiye ulaşılacak. Bu projede gençler, şiddetin önlenmesine dair eğitimler alacaklar.

13 MİLYON GENCE YÖN VERİYOR
Zapsu, Türkiye'de ergenlik çağındaki 13 milyon gencin hayatına yön vermek için bakanlıklarla işbirliği içinde çeşitli projeler yürütüyor. Genç Hayat Vakfı'nın Sabancı Vakfı, Özyeğin Üniversitesi gibi proje bazlı iş ortakları da bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zapsu 'kayıp gençlik'in peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN