Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu Türk damat peşinde

Krizdeki Komşu'nun malları Türkiye'de görücüye çıktı. Türk-Yunan İş Forumu'na katılan 102 Yunan şirketi, Türk ortak bulmak için görüşmeler yaptı. Başbakan Erdoğan iki ülke ticaretinin 2015'te 10 milyar $'a çıkarılmasını istedi

Ekonomik kriz ve işsizlikle mücadale eden Yunanistan Türkiye'de görücüye çıktı. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğinde gerçekleştirilen Türk-Yunan İş Forumu'na 102 Yunan olmak üzere yaklaşık 700 iş adamı katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Antonio Samaras'ın açılışını yaptığı forumda Türk işadamları Yunanistan'daki enerji, gayrimenkul ve turizm projeleriyle ilgilendi.

10 MİLYAR $ HEDEFİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan forumda "Ticaret hacmimizi 2015 sonu itibarıyla 10 milyar dolara çıkaralım" çağrısı yaptı. Küresel krize rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 yılda yüzde 100'den fazla artırdıklarını söyleyen Erdoğan, işadamlarına da şöyle seslendi: "Biz yol açacağız, sizler adımları atacaksınız." Yunanistan'ın yaşadığı ekonomik sorunların Türkiye'yi mutlaka etkileyeceğini belirten Erdoğan, "Krizin etkilerinin hızla aşılması noktasında Yunanistan ile her türlü işbirliğine hazırız" dedi.

VİZEYİ GENİŞLETECEĞİZ

Yunanistan Başbakanı Samaras da iki ülke arasındaki turizmin arttığını belirterek, "Biz Yunanistan'a daha fazla Türk gelmesini istiyoruz. Bunun için de kapıda vize uygulamasını daha da genişleteceğiz" dedi. Samaras, Türk ve Yunan şirketlerin 3'üncü ülkelere birlikte girebileceklerini söyledi. SABAH'a değerlendirmelerde bulunan Yunanistan Büyükelçiliği Ekonomi Ateşesi Lambis Kounalakis ise "Büyük firmalardan ilgi var. 280 iş toplantısında birçok birleşme veya satın alma görebiliriz" dedi.

BANKADA HİSSE SATIŞI OLMAYACAK
, Yunanistan'ın en büyük finans kuruluşlarından Ethniki National Bank'ın Türkiye'den çıkacağı iddialarını değerlendirdi. Aras, "Hisse satışı söz konusu değil" dedi. Finansbank'ın geçmişte olduğu gibi bugün de birçok talibi olduğunu belirten Aras, "Bu dedikodular, sermaye yeterlilik rasyosu dışında tutulması gereken yüzde 10'luk karşılıktan kaynaklanıyor" dedi. Yunanistan Yatırım Ajansı CEO'su Stefano Isaias, turizm, teknoloji, enerji, atık yönetimi, gıda, madencilik gibi sektörlerde büyük yatırım fırsatları olduğunu söyledi. Isaias, "İhracattaki bürokrasi ve ihracat işlemleri basitleştirildi. Hızlı gidebilecek bir yatırım hattı oluştu" dedi.

INTRALOT TALİH KUŞU'YLA İLGİLENİYOR
Intralot'un Üst Yöneticisi Constantinos Antonopoulos da Milli Piyango'nun özelleştirilmesiyle yakından ilgilendiklerini belirtti. Antonopoulos, "Bahis sektörü Türkiye'de daha önce 17 milyon dolardı, şimdi 3.4 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Türkiye'ye 1.5 milyar doların üzerinde katkıda bulunuyoruz. Biz Türkiye'nin diğer ülkeler içinde bir merkez olmasını istiyoruz. Yunan girişimcileri bunu anlamalı" diye konuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu Türk damat peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN