Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümet standart oyunlarına el atıyor

Giriş Tarihi: 6.3.2013

AB'nin standart değişikliklerini belli ülkelere sızdırıp, Türk şirketlerini rekabette ekarte etmesine hükümetten tepki geldi. Ekonomi Bakanı Çağlayan ile TSE çözüm için ortak çalışma başlattı

SABAH'ın gündeme getirdiği Türk firmalarına Avrupa Birliği'nin (AB) uyguladığı standart oyunları hükümetin de gündemine girdi. Konuya ilişkin Ekonomi Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkilileri özel bir çalışma başlattı. Uzmanlara sıkıntının nedenini ortaya çıkarmak için araştırma yapılması talimatı veren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, sorunun çözülmesini istedi. Avrupa'nın son dönemde bu tarz yaklaşımlarının arttığını belirten Çağlayan, "Türkiye olarak olası her haksız rekabetle mücadele edeceğiz" dedi.

AB ÜYESİ ÜLKELER KAYIRILDI
Avrupa Birliği ile ticarette yaşanan 'standart skandalı' geçen hafta Türkiye'nin önde gelen elektronik firmalarından birinin Dünya Ticaret Örgütü'ne ilettiği şikâyetle gündeme gelmişti. Buna göre AB'yle ticarette zorunlu tutulan CE gibi yüzlerce kalite ve standart belgesinde çok sayıda değişikliğe gidildi. Ancak iddialara göre bu değişiklikler bazı firma ve ülkelere önceden sızdırdı. Dünya Ticaret Örgütü'ne iletilen belgelere göre Polonya, Romanya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler kayırıldı. Bu sayede üretim altyapısını yeni standarda göre önceden dizayn etme şansı yakalayan firmalar AB pazarında Türk rakiplerine karşı avantaj elde etti. Konuyu yargıya taşıyan firma bu nedenle Avrupa'daki önemli bir gayrimenkul projesinden de elenmek zorunda kaldı. Schengen vizesiyle Türk işadamlarının ticaretine duvar ören AB, şimdi de buna zorunlu tuttuğu standart belgelerini ekledi. Firmalar kendilerine dayatılan ve değeri yüz binlerce doları bulan belgeleri almalarına rağmen ani standart değişimleriyle rekabette geri plana atılıyor. Her bir standart değişimi 3 ila 6 aylık bir hazırlık süreci gerektirdiği için değişimi önceden haber alan firmalar rekabette bir adım öne çıkıyor. En fazla mağdur edilen sektörlerin başında ise kimya, elektronik, gıda, inşaat ve tekstil sektörleri geliyor.

AVRUPALILAR DA ŞİKÂYETÇİ OLDU
30 yıl Almanya'da altyapı ve inşaat işi yapan Osman Özenbaş, Türk firmalarının bu konuda yaşadığı haksızlıkları yargıya taşıması gerektiğini ifade etti. AB'nin standart belgesi üzerinden Türkiye'nin üretimine kasıtlı bir engel çıkardığını da belirten Özenbaş, "25 yıldır AB ülkeleriyle ticaret yapıyorum. Gizli ambargonun bu kadar arttığını görmedim. AB'nin dayatmalarından kendi firmaları da çok rahatsız. Bürokrasiye rağmen Türk firmalarıyla iş yapmak istiyorlar. Ben Türkiye'deki firmalara da AB'den firma satın almalarını tavsiye ediyorum" dedi.

TSE YERLİ STANDART YAPSIN
Türkiye'nin önde gelen kablo üreticilerinden Ören Kablo Genel Müdürü Melih Reçber ise AB'nin istediği kalite belgelerin maliyetinin 60 bin euro olduğunu belirterek, TSE'nin yerli standart belirlemesi gerektiğini söyledi. Reçber "Dışarıya para vermek yerine kendi standardımızı belirmemek zorundayız. Yoksa ticarette büyük sıkıntı yaşanır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet standart oyunlarına el atıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN