Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışan kadın ailesine vakit ayıramıyor

Giriş Tarihi: 7.3.2013 12:41

Türk Sağlık-Sen tarafından kamuda görev yapan kadın çalışanların sorunları ile ilgili bir anket çalışması yapıldı.

Bin 162 kadın kamu çalışanının katıldığı anketin sonuçlarına göre kadınların yüzde 88'i işyerlerinde kendilerine pozitif ayrımcılık yapıldığını düşünmüyor. Kadınların çalışma hayatlarına yönelik en büyük endişeleri ise iş güvencelerini kaybetmek. Kadınların yüzde 80'i ailesine vakit ayıramamaktan şikayetçi.

Türk Sağlık-Sen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kamuda görev yapan kadınlar arasında bir anket gerçekleştirdi. Sendikanın yaptığı ankette, kadınlara yöneltilen "İşyerinde kadınlara pozitif ayrımcılık yapılıyor mu?" sorusuna kadınların sadece yüzde 12.4'ü "evet' cevabını verdi. Kadınların yüzde 50.7'si herkese eşit davranıldığını düşünüyor. Kadınların negatif ayrımcılığa uğradığını ve mağdur edildiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 36.9 olarak gerçekleşti. Ankette çalışan kadınların ailelerine yeteri kadar vakit ayıramadıklarından şikayetçi oldukları da ortaya çıktı. Sonuçlara göre, ailesine az vakit ayırdığını düşünen kadınların oranı yüzde 71.9. Hiç vakit ayıramadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 8. Yani kadınların yüzde 80'i ailelerine vakit ayıramamaktan şikayetçi. Kadınların yüzde 20.1 ise yeteri kadar vakit ayırdığını düşünüyor.


İŞİNİ KAYBETME RİSKİ KADINLARI KORKUTUYOR

Ankette kadın çalışanlara çalışma hayatlarındaki en önemli endişe de soruldu. Kamuda görevli kadın çalışanların yüzde 51'i bu soruya iş güvencesinin ortadan kalkması cevabını verdi. Kadınların yüzde 20.4'ü bulaşıcı hastalıklardan, yüzde 19.2'si amir baskısından ve yüzde 9.3'ü şiddeti en önemli endişe olarak görüyor.


KADINLAR AMİRLERİN AYRIM YAPMASINDAN ŞİKAYETÇİ

Ankette kadınlar tarafından kurum amirlerinin çalışanlara davranışları da değerlendirildi. Sonuçlara göre kadınların yüzde 35.5'i amirlerinin ayrım yaptığını düşünüyor. Yüzde 21.1'i psikolojik baskı uyguladıklarını, yüzde 15'i de keyfiyete göre davrandıklarını düşünüyor. Amirleri hoşgörülü olarak niteleyen kadınların oranı ise yüzde 22.9. Adaletli bulanların ise oranı yüzde 5.5 oldu.


KAHVECİ: DOĞUM VE SÜT İZİNLERİ BİR AN ÖNCE UZATILMALI

Araştırma sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Kadın çalışanların yüzde 80'inin ailelerine vakit ayıramadığını ifade etmesi bu konuda acil düzenleme yapılması ihtiyacını net bir biçimde ortaya koyuyor. Bebeklerin iki yaşına kadar emzirilmesi sıklıkla belirtiliyor ama doğum izni ve süt izinlerinin azlığı ortada. Bu sürelerin uzatılmasını kadın çalışanlar dört gözle bekliyorlar. Bir an önce bu gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Devlet anayasal görevi olan ailelerin korunması adına kadın çalışanların haklarında iyileştirmeler gerçekleştirmelidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışan kadın ailesine vakit ayıramıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN