Metrekare metrekare konut yatırımı

Gayrimenkul sertifikası metrekare bazında satışların önünü açacak. Sertifika sahipleri, dairenin tamamını ya da biriken kazancı alma hakkına sahip olacak

Giriş Tarihi: 9.3.2013
Sermaye Piyasaları Kurulu gayrimenkul sertifikasının yolunu açıyor. İnşaat sektöründe 1996'dan sonra rafa kalkan sistemi yeniden uygulamaya koymak için harekete geçen SPK, taslak hazırladı. Taslağa göre konut projeleri geliştiren şirketler, İMKB'de işlem görecek gayrimenkul sertifikası ihraç edebilecek. Uygulamanın yeni bir finansman modeli yaratacağını belirten inşaatçılar hem alıcı hem de firmaların kazanacağını söylüyor. Ancak sertifika yönteminin daha önce yürümemesine neden olan şartların yeni uygulamada kaldırılması gerektiğinin de altını çiziyorlar. Tüketiciler, gayrimenkul sertifikasıyla konutları bütün olarak değil metrekare bazında satın alabilecekler. Proje tamamlanana kadar sertifika borsada işlem görecek. Sertifika sahipleri isterlerse daireyi ya da biriken kazancı da alabilecek. Konutlardaki prim, sertifikanın da değerini artıracak. İnşaat bittiğinde sertifika karşılığında konutu almak isteyenler firmaya başvuracak ve belirlenen süre içerisinde yeterli sayıdaki sertifikayı firmanın hesabına aktaracak. Proje tamamlanınca elinde yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası olmamasına rağmen daire almak isteyenler için sertifikalar peşinat yerine sayılacak.

KOŞUL ARAN IYOR
Yeni uygulamada inşaat firmalarına sertifika verebilmeleri için bazı koşullar getiriliyor. Buna göre firmanın projenin en az yarısı büyüklüğündeki bir projeyi 5 yıl içinde tamamlamış olması gerekiyor. Aynı zamanda arsa sahibi de olması isteniyor. Arsa eğer kamu arazisiyse sahiplik şartı aranmıyor.

SEKTÖRTEMSİLCİLERİ NE DİYOR?

Ege Yapı Yön. Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı
Şartlara göre uygularız
Gayrimenkul sertifikasının iyi bir finansal araç olması için, hukuki alt yapısının doğru oluşturulması gerekiyor. Sağlıklı bir alt yapıya oturtulursa sistem sektöre önemli katkı sağlayabilir. Biz de uygun şartlar oluştuğu zaman bu finansman yöntimini uygulamayı düşünüyoruz.

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya
Vatandaş garantisi önemli
Sistemle ilgili bugünden bir şey söylememiz çok doğru olmaz. Yasanın yürürlüğe girmesi gerekiyor. Burada önemli olan gayrimenkul sertifikasını satın alanların garantörlüğünün sağlanması. Satış sıkıntısı olan şirketler de sertifika satmak isteyebilir. Vatandaşın mağdur olmaması için garanti verilmesi gerekiyor.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas
Uygulama ölü doğmasın
Prim potansiyeli taşıyan bölgelerde bu uygulama avantaja dönüşecek. Ancak kanun haline getirilirken, fazla sıkı tutuluyor. Bunun sonunda uygulama ölü doğuyor. Daha önce bu sistem uygulandığında banka garantörlüğü isteniyordu. Şimdi de istenirse, bu sistemin yürümeyeceğini düşünüyorum. Şartlar uyarsa biz de uygulayabiliriz.

Timur Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur
Dönüşüm için gerekli
NEF olarak gayrimenkul sertifikasının temellerini oluşturacak çalışmalara 1.5 yıl öncesinde başlamıştık. Yasal düzenlemeyi bekliyorduk. Kentsel dönüşüm projelerinin finansmanı ve kişi başına düşen milli gelirin 25 bin dolar seviyelerine çıkabilmesi için gayrimenkul sertifikasının hayata geçmesi önem taşıyor.

Fer Yapı Yön. Kurulu Üyesi Ramadan Kumova
Haksız rekabet doğabilir
Gayrimenkul piyasasını büyütmeye yönelik önemli bir araç. Küçük yatırımcılar için önemli bir imkân. Herkes bu uygulamayla ev sahibi olabilir. Ancak taslakta bir istisna var. Geliştiricinin arsa sahibi olması zorunlu kılınıyor. Bu istisnanın haksız rekabet doğuracak olmasına dikkat etmek lazım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metrekare metrekare konut yatırımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN