Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan Siirt'e 30 tesis birden

Başbakan Erdoğan Siirt'te 77 milyon liralık yatırımla kurulan 30 tesisin açılışını yaptı. Yatırımlara devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Görüldüğü gibi laf değil iş üretiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 10.3.2013
Hükümetin Türkiye genelinde yaptığı yatırım atağının son durağı 30 tesisin birden hizmete açıldığı Siirt oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başta Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) yaptığı konutların anahtar teslimi olmak üzere bölgede birçok tesisin açışılını yaptı. Tesislerin toplam 77 milyon liralık yatırımla yapıldığını belirten Erdoğan, "Devamı gelecek" mesajı verdi. Erdoğan, açılışla spordan eğitime, sağlıktan restorasyona kadar birçok projenin Siirt'e kazandırıldığını belirtti.

LAF DEĞİL İŞ ÜRETİYORUZ
"Görüldüğü gibi laf değil iş üretiyoruz" diyen Başbakan Erdoğan, önceki gün de Kurtalan'da 31 milyon liralık 15 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Başbakan, "Böylece iki günde Siirt'te açılışını yaptığımız yatırımların toplam değeri 107 milyon lirayı buldu" dedi. Başbakan Erdoğan daha sonra da Silopi'de yatırımı 600 milyon dolara mal olan Ciner Termik Santrali'nin açılışını yaptı. "Şırnak'ın artık 'benim elektriğim yok' diye bir sorunu olmayacak. Tamamen yerli üretim olacak bu santralle doğalgaz ithalatını yıllık 150 milyon dolar azaltacağız" dedi. Başbakan Erdoğan, yerli kaynakların ülkeye kazandırılması için yaptıkları çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını da ifade etti.

İthale müsaade etmeyiz
Başbakan Erdoğan santral açılışında enerji politikalarıyla ilgili de konuştu. İthal kömüre müsaade etmeyeceklerini söyleyen Erdoğan, "Biz cari açığımızı kapatmak durumundayız. Yerli kömürümüzün tamamını yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırımla elektrik üretiminde değerlendireceğiz" şeklinde konuştu.

Emine Erdoğan ve bakanlar da açılışa katıldı
TOKİ evlerinde hak sahipleriyle fotoğraf çektiren Erdoğan, daha sonra Siirtli olan eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki bakanlarla yapımı tamamlanan 30 eserin toplu açılışını gerçekleştirdi. Törene Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AB Bakanı Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile AK Parti milletvekilleri katıldı.

Turkcell'den 25 kadına iş
Başbakan Erdoğan, konuşmasında Turkcell'in de Siirt'e yatırım yapacağı müjdesini verdi. Erdoğan, şöyle konuştu: "Turkcell Siirt'ten bütün Türkiye'ye hizmet verecek bir çağrı merkezinin kurulumuna başlıyor. İlk etapta bu çağrı merkezinde 25 hanım kardeşimiz görev yapacak. Bunlar önce eğitim alacak, ardından Siirt'ten Türkiye'nin çağrılarına cevap verecekler. Daha sonra da istihdam kapasitesi 100'e çıkarılacak. Ayrıca yine Turkcell tarafından Siirt'te Kadın Eğitim Merkezi kurulacak. Bu merkezde hanım kardeşlerimize eğitim verilecek. Meslek edinecekler."

Türk Telekom'dan çağrı merkezi
Türk Telekom'un da Siirt'e bir çağrı merkezi kuracağını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Onlar da bu çalışmaları yaparak bölgenin istihdamına katkıda bulunacak" dedi. Erdoğan, Siirt'in AB projeleri noktasında da önemli projelere ev sahipliği yaptığını, bu projelerin toplam bütçesinin 200 milyon euroyu geçtiğini bildirdi.

57 turizm projesi
Siirt'te turizm projelerinin de devam ettiğini belirten Erdoğan, "AB Bakanlığı bünyesindeki Ulusal Ajans tarafından 57 proje uygulandı. Bu projelere 890 milyon euro tahsis edildi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan Siirt'e 30 tesis birden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN