Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova’dan açıklaması

'in hissedarlarından , Sermaye Piyasası Kurulu tarafından Turkcell yönetimine yapılan üç bağımsız üye atamasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Giriş Tarihi: 12.3.2013 11:50 Güncelleme Tarihi: 12.3.2013 13:13
'den SPK'nin atamalarıyla ilgili açıklama geldi.

Şirket, atamaların şirketteki anlaşmazlıkların ve yönetim kurulundaki kilitlenmelerin önünü açacağını düşündüğünü açıkladı.

Çukurova Holding'den yapılan açıklamada, "Söz konusu atamaların, Turkcell'de eskiye dair anlaşmazlıkların ve Yönetim Kurulu'ndaki kilitlenmelerin önünü açacağını düşünmekteyiz" denildi.

Açıklamada, "Bu oluşumla birlikte, önümüzdeki dönemlerde Turkcell'in yatırımlarının, verimliliğinin ve bir bütün olarak işlerinin olumlu yönde gelişme göstereceğine ve Turkcell'in ülkemiz ile bölgemizin kalkınmasına katkılarının artarak devam edeceğine olan inancımızı paylaşmak isteriz" denildi.

SPK, Turkcell yönetim kurulu üyeliğine üç bağımsız üye ataması yaparken, görevde olan üç üyeyi de görevden aldı.

Bağımsız üye olarak Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler atandı.


TELIASONERA DA MEMNUN

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bugün Turkcell'in ana üç ortağını temsil eden üç üyenin yerine üç tane bağımsız kurul üyesi atadığını açıkladı.
Turkcell'in kurumsal yönetişimle ilgili düzenlemelere uyamamış olması nedeniyle, SPK bugün Mehmet Bülent Ergin, Tero Kivisaari ve Oleg Malis'in yönetim kurulu üyeliklerine son vererek yerlerine kendi seçtiği üç tane bağımsız yönetim kurulu üyesi atadığını açıkladı.

SPK tarafından atanan bağımsız üyeler Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler, SPK yasasında belirtildiği üzere, Turkcell kendi bağımsız üyelerini yönetmelik gereği atayana kadar görev yapacaklardır. SPK ayrıca yeni yönetmeliklere uyabilmesi için Turkcell'in ana sözleşmesini değiştirmesini de talep etmiştir.

TeliaSonera Başkanı ve CEO'su Per-Arne Blomquist konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada: 'TeliaSonera'nın Turkcell Yönetim Kurulu'ndaki açmazı sona erdirmeye yönelik çabaları başarısızlıkla sonuçlandığı için, SPK'nın sorunu üç bağımsız üye atayarak çözmeye yönelik kararını memnuniyetle karşılıyoruz. SPK'nın girişiminin şirketin yerel ve bölgesel anlamdaki liderliğini geliştirmesine fırsat verecek, Turkcell'i adil kurumsal yönetişim ve etkin bir yönetim düzeyine eriştirmek yönünde atılmış adımlar olduğuna inanıyoruz'.

Per-Arne Blomquist konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Şimdi olabilecek en yakın zamanda hissedarların şirketin ana sözleşmesine ilişkin değişiklikleri onaylayabilecekleri, yeni yönetim kurulu üyelerinin şirketin hissedarlık oranları ölçüsünde hakkaniyetli bir biçimde seçilebileceği ve finansal hesapların onaylanabileceği bir genel kurul toplanabilmesi için odaklanacağız. Böylece şirket uzun zamandır ödenmesi gereken kar payı dağıtımını gerçekleştirebilecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova’dan Turkcell açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN