Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kıskandırdı

Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze, 'nın Türkiye'nin ve bölgenin enerji gelişimi konusunda büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 12.3.2013 15:44
Ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Artvin'e gelen Khabadze ve beraberindeki heyet, Artvin Valisi Necmettin Kalkan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Alper Sır, Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner, DSİ 26. Bölge Müdürü Muammer Keleş ile 'nda incelemelerde bulundu.

Barajın gövdesi üzerinde yaya olarak bir süre gezen Khabadze, daha sonra çelik halatlı kafese binerek barajı havadan inceledi.

Khabadze, çelik halatlı kafeste gazetecilere yaptığı açıklamada, muhteşem bir baraj inşa edildiğini ifade ederek, ''Heyet olarak baraja hayran kaldık. Baraj inanıyorum ki Türkiye'nin ve bölgenin enerji gelişimi konusunda büyük katkı sağlayacak'' dedi.

Acara bölgesinde birkaç hidroelektrik santral (HES) kurmayı düşündüklerini belirten Khabadze, ''Bunun için buradaki arkadaşlarımızın deneyimlerinden faydalanacağız. Elektriğin su sayesinde üretilmesi daha uygun ama bunun yan etkilerini göz önünde bulundurmamız lazım. Bu konuda buradaki arkadaşlarımın deneyimleri çok, bu deneyimlerinden ülke olarak faydalanmayı düşünüyoruz'' diye konuştu.


''BEYAZ KISKANÇLIKLA BAKTIM''

Khabadze ve beraberindeki heyet daha sonra Artvin Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek, Meclis Başkanı Bahattin Demiröz ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tuncer Pınar ile bir süre sohbet etti.

Khabadze, burada yaptığı konuşmada, Artvin topraklarında devasa projelerin yerine getirilmesinin büyük başarı olduğunu söyledi.

Enerji sektörünün başarılı şekilde yürütülmesinin çok ciddi bir gelişme olduğunu kaydeden Khabadze, ''Enerji sektörüne böyle büyük yatırımlar yapılması çok güzel. Bizim imrenme manasında söylediğimiz bir laf vardır 'beyaz kıskançlık' diye. Ben baraja 'beyaz kıskançlık' ile baktım. Biz de Gürcistan olarak HES'ler konusunda ciddi bir sürece girmiş durumundayız. Acaristan'da Çoruh Nehri üzerinde Türk ve yabancı yatırımcılarla birlikte yapılacak HES projelerimiz olacak'' dedi.

Turizmin gelişmesi için son beş yılda özellikle Türk yatırımcıların, ülkelerine önemli yatırımlar yaptığını belirten Khabadze, şöyle konuştu:

''2012 yılında yaklaşık 1,5 milyon insan geçiş yaparak ülkemize geldi. Bunların yüzde 50'si bizim insanlarımız, diğer yüzde 50'lik kısım da dışarıdan gelen insanlar. Dışarıdan gelen insanların çoğunu da Türkiye'den gelen turistler oluşturdu.

Küçük hizmet kuruluşlarının yanı sıra kumar turizmi de gelişti. Türkiye, Ermenistan, İsrail, Azerbaycan ve bölge ülkelerde oyun makineleri yasak olduğu için Gürcistan'a ve özellikle Batum'a çok sayıda turist geliyor. Benim bildiğim Batum'da çok yoğun bir kumar kitlesi olan 5 kumarhane var. Bunlardan 4 tanesini Türk yatırımcılar işletiyor. Turizmden bölge olarak sadece yaz mevsiminde değil, bütün aylarda faydalanmak istiyoruz. Örneğin kayak merkezimizi geliştirmek istiyoruz. Kışın da turistlerin bölgemize gelmesini arzu ediyoruz.''

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Demiröz ise açılması düşünülen Muratlı Sınır Kapısı'nın hizmete girmesini oda olarak olumlu karşıladıklarını belirterek, ''Muratlı Sınır Kapısı doğuya açılan bir kapı olacağı için bu kapının açılmasını çok önemsiyoruz'' dedi.

Ziyaret sonunda Demiröz, Khabadze'ye üzerinde boğa figürü olan bakır tozundan işlenmiş tablo hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deriner Barajı kıskandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN