Sivil toplum bankalara suskun

Giriş Tarihi: 14.3.2013

Devletten teşvik almak için sıraya giren ve medyada haklarında çıkan haberlerle övünen iş dünyası örgütleri, konu yüksek faiz nedeniyle zarar eden üyelerinin hakkını aramaya gelince suskun kaldı. Hiçbir kurum "Bankalara dava açacağız" diyemiyor

Rekabet Kurulu'nun kestiği cezalardan sonra bankalardan kredi kullanan tüccar ve sanayici, yani zarar gören tarafı temsil eden dernek ve odalar sessizliğe gömüldü. Şu ana kadar sadece Ankara Genç İşadamları Derneği dava açarken, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak üyelerinin dava açabileceğini duyurdu. Bugüne kadar siyaset başta olmak üzere birçok konuda açıklama yapan iş dünyası örgütleri ise konuyla ilgili sessiz kalmayı tercih etti.

'DAVA AÇACAĞIM' DİYEMEDİLER
TÜSİAD, TOBB, ASO ve İSO konuyla ilgili yorum yapmadı. Türkonfed, bankaların dava sürecini bekleyeceklerini bildirdi. TİM konuyu yönetim kurulu gündemine getireceğini belirtti. TÜGİAD bankalara açılacak bireysel davaların daha önemli olduğuna vurgu yaptı. Tek dava açan kurum olan ANGİAD ise işadamlarının ticari kaygıları nedeniyle sessiz olduğunu söyledi.

"Döneceğim" deyip dönmediler
TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir SABAH'ın sorularına yanıt vermedi. İSO Başkanı Tanıl Küçük ise görüş bildirmeyeceğini söyledi.

Bankaları bekleriz
TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça:
Bankaların, Rekabet Kurulu'nun kararına dava açmaları söz konusu. Dolayısıyla şu anda açıklama yapmamız doğru olmaz. Bu nedenle bankaların açacağı davanın sonucunu bekliyoruz.

Üyeler açabilir
MÜSİAD Başkanı Nail Olpak:
Faiz giderleri nedeniyle zarar eden şirketler de bireysel olarak bankalara dava açabilir. Bireysel olarak kayba uğrayanların kendi takibini yapmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim. Kurumların bu işin içerisinde olması ne kadar sağlıklıdır bilemiyorum.

Konuyu gündemimize alacağız
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
Türkiye İhracatçılar Meclisi, dernekler gibi hemen refleks verecek bir statüde değil. Konuyu en kısa zamanda TİM Yönetim Kurulu'nun gündemine getireceğim. Burada gelişen süreçle ilgili ne yapabilirizi tartışacağız. Şimdiden bir şey söylemek için erken.

Önemli olan bireysel dava

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen:
Rekabet Kurulu'nun bankalara verdiği ceza sonrasında derneklerin açacağı davanın sembolik anlamı olacaktır. Önemli olan nokta, bireysel davaların açılabilmesi.

Babalardan "dik durun" nasihati
ANGİAD Başkanı Abdullah Değer:
İşadamları ticari kaygılarla konuya uzak duruyor olabilir. Üyelerimizin babaları da bize destek verdi. Artık işlerini çocuklarına devreden babalar 'Dik durun' nasihati veriyor. Banka avukatları bizi arayıp dosya numaraları istediler.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivil toplum bankalara suskun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN