Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'den Tunus'a dev yardım

Türkiye, Yasemin Devrimi'nin ardından yenilenme sürecine giren Tunus'un güvenlik teşkilatına eğitimin yanı sıra araç ve malzeme desteği de verilecek.

Giriş Tarihi: 16.3.2013 14:44 Güncelleme Tarihi: 16.3.2013 14:54
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tunus'a yaptığı ziyaret sonrasında verdiği talimatla Tunus'ta ofis açan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) bu ülkede yeni projeleri hayata geçiriyor.

TİKA yetkililerinden alınan bilgiye göre, Tunus'un öncelikli problemlerinden emniyet teşkilatının güçlendirilmesi ve belediyecilik hizmetlerinin iyileştirmesine yönelik projeler kapsamında, eğitim ve malzeme desteği veriyor.

Emniyet Teşkilatının Modernizasyonu Projesi

Tunus güvenlik teşkilatının güçlendirilmesi amacıyla yapılan "Tunus Emniyet Teşkilatı'nın Modernizasyonu Projesi" kapsamında Türkiye, Tunus'a 30 adet 4X4 pick-up, birliklerin nakli için 60 adet 14 koltuklu midibüs, yine birliklerin nakli için 5 adet 30 koltuklu otobüs, 30 polis otosu, 100 polis motosikleti, toplumsal olaylarda kullanılmak üzere 2 bin kask, 2 bin toplumsal olay kalkanı, 2 bin takım vücut koruyucu elbise, 5 bin metal kelepçe, 2 bin poliüretan cop hibe edecek.
"Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi" kapsamında TİKA, 451 Tunus polisine eğitim verilmesini sağlamıştı.

30 kamyon, 50 iş makinesi

Tunus'ta belediyecilik hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik de proje geliştiren TİKA, Tunus Mahalli İdarelerinin Desteklenmesi Projesi çerçevesinde, 32 çöp kamyonu, 30 yol süpürme aracı, 30 damperli kamyon, 50 kazıcı-yükleyici iş makinesi hibe edilecek.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın 17-18 Mart'ta Tunus'a yapacağı resmi ziyaret kapsamında, Tunus'un güvenliği ve belediye hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik yardımların teslimi törenine de katılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den Tunus'a dev yardım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN