Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katarlılara satıldı

Giriş Tarihi: 18.3.2013 15:21

Anadolu Endüstri Holding 'ın yüzde 70,84'ü Commercial Bank of Qatar'a sattı.

AŞ, Commercial Bank of Qatar (CBQ) ile Alternatifbank hisselerinin satışı konusunda anlaşma sağlandığını duyurdu.

Alternatifbank'ın Kamuyu Aydınlatma Platforumu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, ''Yapılan görüşmeler sonucunda, taraflar, AEH, Bankamız hissedarı olan AEH iştiraklerinin (Efes Pazarlama ve Dağıtım Ticaret AŞ (Efpa), Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama AŞ(Anadolu Motor), Çelik Motor Ticaret AŞ (Çelik Motor) ve AEH ortaklarından Özilhan Sinai Yatırım AŞ'nin (Özilhan Sınai) toplamda sahip olduğu Banka hisselerinden, Bankanın sermayesinin yüzde 70,84'üne karşılık gelen kısmının Katar ve Türkiye'deki yetkili mercilerden gerekli izinlerin alınmasını kaydıyla, CBQ'ya satışı konusunda hisse satış sözleşmesi imzalamışlardır'' denildi.

Yapılan açıklamada, söz konusu sözleşmeye göre, hisse satın alma bedelinin Banka'nın 30 Haziran 2013 tarihli konsolide finansal tablolarında yer alan bağımsız denetimden geçmiş UFRS'ye göre tespit edilen ana ortaklığa ait özkaynaklarının 2 katı olarak saptanacağı ve özsermaye işlem değerinin yüzde 70,84'u dikkate alınarak tespit edileceği dile getirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:''Gerekli izinler alınmasını takiben pay devirleri tamamlandığında, Çelik Motor, Anadolu Motor, Efpa ve Özilhan Sınai'nin 'taki hisselerinin tamamı CBQ'ya satılmış olacak, AEH ise Abank sermayesi içerisinde 105 milyon liralık pay ile yüzde 25 oranında ortak olarak kalmaya devam edecektir. Abank'ın 31 Aralık 2012 tarihli konsolide finansal tablolarında yer alan bağımsız denetimden geçmiş UFRS'ye göre tespit edilen ana ortaklığa ait özkaynakları 585,08 milyon liradır.

Banka'nın çoğunluk hissesinin CBQ'ya satışının tamamlanması şartıyla, taraflar ayrıca;, AEH'nin, Alternatif Finansal Kiralama AŞ'de yüzde 95,82 oranında sahibi bulunduğu hisseyi Banka'nın satın alması konusunda anlaşmışlardır.

ALease hisselerinin işlem değeri ise, ALease'in 30 Haziran 2013 tarihli UFRS bazında hazırlanmış ve bağımsız denetimden geçmiş olan mali tablolarında yer alan şirket özkaynaklarının 1,8 katı olarak saptanacak özsermaye işlem değerinin yüzde 95,82'si olarak hesaplanacaktır.''


ÇAĞRI YAPACAK

Commercial Bank of Qatar, İMKB'de işlem gören yüzde 4.2 hisse için çağrı yapacağını açıkladı.


5 MİLYAR DOLARLIK PİYASA DEĞERİ VAR

Forbes dergisinin rakamlarına göre Körfez bankalarından olan Commercial Bank of Qatar, toplamda 5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.

Bankanın 872 çalışanı bulunuyor.

Banka ticari bankacılığın yanısıra İslami bankacılık hizmetleri de sağlıyor.


ANALİSTLER BEĞENDİ

CNBC-e yayınına katılan FinansInvest Yatırım Danışmanlığı Bölüm Yönetmeni Serhan Yenigün Alternatifbank'ın defter değerinin iki katına satıldığını belirterek " Bu rakam banka satın almalarında ortalamaların bir miktar üzerinde. İyi bir değerleme ile satıldığını söyleyebiliriz" dedi.

Kaynak: CNBC-e
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alternatifbank Katarlılara satıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN