Piyasalar Bernanke'yi bekliyor

Haftaya başlarken bilinmesi gereken 10 şey

Giriş Tarihi: 18.3.2013 09:30 Güncelleme Tarihi: 18.3.2013 09:31
Tarık YILMAZ / Analiz


1. İTALYA İZLENECEK

Hafta boyunca İtalya'daki siyasetteki durum izlenecek. İtalya'da hükümet kurulamasa da parlamentonun iki kanadının(Senato ve Temsilciler Meclisi) başkanının seçilmesi önemli bir aşama olarak görülüyor. Bu nedenle ekonomisi bıçak sırtı dengede giden İtalya, piyasalar açısından önemli olacak.


2. GÜNEY KIBRIS KURTARILDI

Güney Kıbrıs'a 10 milyar euroluk yardım paketi açılmasının ardından gelişmeler hafta boyunca izlenecek gelişmeler arasında yer alacak. Özellikle banka mevduatlarına bir defalık vergi dayatması oldukça tartışma yarattığını hatırlatmakta fayda var.


3. ALMANYA'DA GÜVEN ENDEKSİ

TARİH : 19 Mart Salı
Beklenti 48.0
Önceki: 48.2
Saat: 12.00

Haftanın en önemli verilerinden biri. Almanya'da tüketicilerin güveninin ölçen ZEW endeksi, ekonomik aktivitenin gidişatı için de önemli ipuçlarını barındırdığı için önemli. Kasım ayındaki dip noktasından bu yana 3 aydır sürekli yükselen ve şubat itibariyle 48.2 endeks değerine ulaşan ZEW'in mart ayında 48 düzeyinde kalması bekleniyor.


4. ABD'DE YENİ KONUT SATIŞLARI

TARİH : 19 Mart Salı
Önceki: 890 bin adet
Beklenti: 915 bin adet
Saat 14.30

ABD'de konut ve istihdam verileri bu yıla çok olumlu bir başlangıç yaptı. ABD'de işlerin düzelmeye başladığının işareti olarak algılanan bu verilerden yeni konut satışlarının şubatta 915 bin adede ulaşacağı tahmin ediliyor.


5. İNGİLTERE FAİZ TOPLANTISI TUTANAKLARI

TARİH: 20 Mart Çarşamba
Önceki 12 bin 500 kişi azalış
Beklenti:5 bin kişi azalış
Saat 11.30
İngiltere Merkez Bankası Mali Para Komitesi (MPC) para politikası toplantısının kayıtlarını açıklayacak. Aynı saatlerde İngiltere'de yüzde 7.8 olan işsizlik oranıyla birlikte açıklanacak işsizlik ile ilgili hak isteyenlerin sayısı açıklanacak. Veriler son birkaç aydır azalıyor görünüyor. Kritik bir sınav veren İngiltere'de bu rakamın yükselişi ve düşüşü dikkatle izleniyor.


6. BERNANKE KONUŞACAK, DÜNYA DİNLEYECEK

TARİH: 20 Mart Çarşamba

Önceki %0.25
Beklenti %0.25
Saat: 20.00/20.30
Çarşamba günü dikkatler ABD'de olacak. ABD Merkez Bankası (FED) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplanacak. Halihazırda yüzde 0.25'te tutulan politikası faizinin değiştirilmesi beklenmiyor. Ancak toplantı sonrası FED Başkanı Bernanke'nin basın toplantısı var. FED'in varlık alım programını daha erken sonlandırabileceğine ilişkin spekülasyonların sürdüğü dönemde Bernanke'nin vereceği her mesaj piyasaları doğrudan şekillendirecek.


7. İNGİLTERE PERAKENDE SATIŞLARI

Önceki: %0.6 düşüş
Beklenti: %0.5 artış
Saat: 11.30
Diken üzerindeki ülkelerden İngiltene'de perakende satışlar açıklanıyor. Beklenti artış yönünde. Son olarak şubat ayı için açıklanan veri beklentilerin aksine yüzde 0.6 düşüş yönünde açıklanmıştı. Perşembe günü de beklenti satışların yüzde 0.5 artması yönünde. Bu da toplarlanma olarak yorumlanabilir.


8. ABD'DE İSTİHDAM VE İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI

SAAT: 14.30/15.00
Perşembe günü ABD'de haftalık istihdam ve konut satış verileri açıklanacak. Son 1 ay içinde yapılan konut satışlarının belli olduğu verinin 5 milyon artış yönünde açıklanması bekleniyor. Bu oldukça iyi bir performans anlamına geliyor. Ayrıca İstihdam taleplerinde ise artış olacağı tahmin ediliyor.


9. ALMANYA'DA İŞ İKLİMİ

Haftanın son işlem gününde ise Almanya'da iş ikliminin durumunu ölçen IFO endeksi açıklanacak.


10. TÜRKİYE İMALAT GÜVENİ

Son yıllarda fazla dikkate alınmasa da bazı bürokratlar tarafından en önemli verilerden biri olduğu düşünülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasalar Bernanke'yi bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN