Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Danimarka ile hedef 5 milyar dolar

Giriş Tarihi: 21.3.2013

Danimarka ve Türkiye arasında 250 yıllık ilişki olduğunu söyleyen Erdoğan, "Ancak ticaretimiz arzu edilen seviyede değil" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danimarka ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi için 2015'e kadar 5 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Danimarka Başbakanı Helle Thorning Schmidt ile baş başa görüşen Erdoğan, iki ülkenin işadamlarına yaptığı konuşmada Türkiye'deki fırsatları anlattı.

250 YILLIK İLİŞKİMİZ VAR
İki ülke arasındaki ilişkinin 1756'da Sultan 2. Osman ile Kral 5. Fredrich arasında imzalanan dostluk ve ticaret anlaşmasına dayandığını hatırlatan Erdoğan, "Burada bulunan Türk ve Danimarkalı işadamlarımızın toplantıya gösterdiği yüksek ilgi, aradan geçen 250 yılı aşkın sürede ilişkilerin artarak devam ettiğini gösteriyor" dedi. Erdoğan, "Takdir edersiniz ki 250 yılı aşkın tarihi işbirliği geçmişine rağmen ekonomik ilişkilerde pek arzu ettiğimiz konumda değiliz. İkili ticaret hacmimiz 2012 itibarıyla 1.7 milyar dolar. Bunu 2015'e kadar 5 milyar dolara çıkaralım" diye konuştu.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE ORTAK YATIRIM
Türkiye 'nin müteahhitlik alanında tecrübesinden Danimarka'nın üçüncü ülkelerde yararlanabileceğini söyleyen Erdoğan, "Çin'den sonra Türkiye müteahhitlik sektöründe dünyada ikinci ülke konumundadır. Ortadoğu'ya, Asya'ya, Afrika'ya ve Balkanlar'a açılma noktasında Türkiye'den önemli bir merkez olarak yararlanma imkânınız olduğunu hatırlatmak isterim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Danimarka ile hedef 5 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN