Umuda yatırım

Türkiye'yi saran barış havası yatırıma da yansıdı. İlk iki ayda Güneydoğu'da yatırımlar ikiye katlandı. 1.9 milyarlık teşvik başvurusu OSB'lerde yer bırakmadı

Giriş Tarihi: 21.3.2013
Güneydoğu'daki barış heyecanı iş dünyasını sardı. Teker teker sahaya inen patronların barışa katkısı bu sefer lafta kalmadı, yatırıma dönüştü. Barış umudunun arttığı son 2 ayda bölge adeta yatırım patlaması yaşadı. Rakamlar da bu tabloyu doğruluyor. Bölgeye son 2 ayda 1.9 milyarlık yatırım geldi. Geçen yılın aynı dönemine göre yatırım yapanların sayısı ikiye katlanarak 53'ten 115'e çıktı. Yatırımlar terörün en önemli sebeplerinden biri olan işsizliğe de ilaç olacak. Çünkü sadece iki ayda gelen yatırımla 4 bin 555 kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Yaşanan gelişmeleri SABAH için hükümetin ekonomi kurmayları yorumladı. İki bakan da yatırım için psikolojik iklimin oluştuğuna vurgu yaparak, "Barış sürecinin meyvelerini yeme dönemi geldi" diyor.

GÜNEYDOĞU'DA İKİ KAT ARTIŞ
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan barış süreciyle paralel olarak bölgeye yapılan yatırımların iki ayda patlama yaptığını söyledi. Yeni teşvik sisteminde 6'ncı bölge olarak tanımlanan Güneydoğu illerine yatırımın iki kat arttığına vurgu yapan Bakan Çağlayan, "İki ayda 6'ncı bölgede yatırım teşvik belgesi alanların sayısı 115'e çıktı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 53'tü" dedi.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Bakan Çağlayan, iki ayda yatırım teşvik belgelerinin adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre Şanlıurfa'da 3 kat, Diyarbakır'da ise yaklaşık 6 kat arttığını söyledi. Çağlayan, şöyle konuştu: "Şanlıurfa'da yeni yatırımlar 864, Diyarbakır'da ise bin 46 kişiye istihdam yaratacak. Rakamlar geçen yılın aynı dönemine göre Şanlıurfa'daki istihdamın 3 kat, Diyarbakır'da ise 11 kat artması anlamına geliyor." Bakan Çağlayan, bölgenin yeni cazibe merkezi olacağını söyledi.

DİYARBAKIR'DA YER KALMADI
Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, "Yatırımcı istikrarsızlık işareti görürse yatırım yapmaz. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve inanç hürriyetinde sıkıntı olursa ekonomik ilerlemenin de olması mümkün değildir. Türkiye'nin demokrasi konusunda attığı adımlara hep beraber sahip çıkmalıyız" dedi.

OSB'LER GENİŞLETİLİYOR

Ergün, yeşeren barış umudunun kısa vadede bölge ekonomisine yaptığı katkıyı ise şu sözlerle özetledi: "Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ndeki illerimiz başta olmak üzere bütün şehirlerde yatırım için çok ciddi sayıda yer talebiyle karşılaşıyoruz. Gelen bu talepler için arsa tahsislerini yaptık. Mesela Diyarbakır OSB'de yer kalmadı. Bu bölgemizde tevsi alanı ve yer seçimi çalışmaları devam ediyor. Diyarbakır OSB'de genişletme çalışmalarına başladık. Büyük yatırımların bölgeye gitmeye başladığını görüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Umuda yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN