Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mürekkebi kurumadan 250 milyon

İmralı'nın mektubuyla 'silahların susma' ihtimali artınca patronlar düğmeye bastı. 10 şirket, binlerce kişiye iş yaratacak 250 milyonluk yatırımı raftan indirdi

Giriş Tarihi: 23.3.2013
Terörün çözümü için hükümetin attığı adımların ardından İmralı'dan gelen mektuptan çıkan 'silahlar sussun' mesajı yatırımcıları rahatlattı. İlk adım henüz mektubun mürekkebi kurumadan Alman biogaz üreticisi Naturgas'dan geldi. Enerji devi, Şanlıurfa'da yapılan 100 bin büyükbaş besi hayvanı kapasiteli organize bölgesinden çıkacak olan gübreye talip oldu. Naturgas, uzun süredir şehirde yatırım için görüşmeler yapıyordu. Ancak şirket terör nedeniyle kararsız kalmıştı. Çözüm süreci ve mektupla birlikte geleceğe olan güveni artan şirket, organize sanayi yönetimine teklifte bulundu. Alman devin yanı sıra toplam 10 şirket bölgede yapıcağı 250 milyonluk yatırım planını raftan indirdi. Şehirde tarım yatırımı için gelen şirketlerin ilk başvurdukları adres Şanlıurfa Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü luyor. Koordinatör Mehmet Ekinci, 3'ü yabancı toplam 10 şirketin, güvenlik sorunu nedeniyle rafa kaldırdıkları tekrar gündeme aldıklarını söyledi. Bu projelerin yaratacağı istihdamın da 2-5 bin arasında olacağını belirten Ekinci, ilk etapta Alman Naturgas'ın 35 milyon euroluk yatırım için düğmeye bastığını söyledi.

SUUDİLER DE GELİYOR

Ekinci, terör sorunu yaşamadıkları halde bölge haritasında yer almaları nedeniyle yatırımcının çekindiğini söyledi. Ekinci, Suudi Arabistanlı yatırımcıların GAP Bölgesi'nde büyük çapta yatırım yapmak istedikleri bilgisini verdi.

BEYAZ ETÇİ İKİ DEVDEN YATIRIM
Şanlıurfa, tarım arazilerinin büyüklüğü nedeniyle de yatırımcıların ilgisini çekiyor. İlde Pınar Et, Güllüoğlu gibi şirketlerin yatırımları devam ederken beyaz et sektöründen Abalıoğlu ve Egetav da yatırım yapmak için araştırmalara başladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mürekkebi kurumadan 250 milyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN