Rum anlaşmasına IMF itirazı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde, Avro Grubu'nun 10 milyar avro destek karşılığında ön koşul olarak öne sürdüğü Rum bankalarındaki mevduatlarda kesinti yapılmasıyla ilgili yasa tasarısının parlamentoda görüşülmesi ertelendi.

Giriş Tarihi: 24.3.2013 09:47
Söz konusu tasarının, IMF'nin itirazları nedeniyle bugün için mecliste yapılması planlanan oylamanın ertelendiği bildirildi.
Rum basınına yansıyan haberlerde, bu konuda Troyka ile ilke olarak anlaşma sağlanmasına rağmen IMF'nin, Kıbrıs Bankası'nın da (Cyprus Bank), Laiki Trapeza gibi ''iyi'' ve ''kötü'' banka şeklinde ikiye bölünerek yeniden yapılanmasını istediği belirtildi.

Haberlerde, IMF ile son anda çıkan anlaşmazlık nedeniyle Rum lider Nikos Anastasiadis'in, kredi anlaşmasının nihai şeklini belirlemek üzere bugün gerçekleştirmesi planlanan Brüksel ziyaretinin iptal edildiği kaydedildi.

Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, bu konuda Troyka ile müzakerelerin sürdüğünü belirterek, ''Temel amacımız, finans sisteminin istikrarının sağlanması. Bankaların Salı günü açılması lazım, ancak bunun için açık bir tablo olması gerekiyor'' dedi.

Rum parlamentosu, dün geç saatlerde yapılan oylamayla Avro Bölgesi maliye bakanlarının kurtarma paketine alternatif olarak hazırlanan önlem paketiyle ilgili üç yasa tasarını kabul etmişti. Rum bankalarındaki mevduatlarda yapılacak kesintilerle ilgili tasarının oylanması ise bugüne bırakılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rum anlaşmasına IMF itirazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN