Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'den kilosu 1.7 milyon dolarlık çip

ODTÜ Teknopark'ta kurulan Mikrosens ve Mikro- Tasarım şirketleri teknoloji ihracatında ezber bozdu. Türk mühendislerince geliştirilen termal görüntüleme çipleri kilosu 1.7 milyon dolara Tayvan ve ABD'ye satılıyor

Giriş Tarihi: 26.3.2013
Türkiye'de sıkça dile getirilen 'yükte hafif pahada ağır üretim' modeline en güzel örnek KOBİ'lerden geldi. ODTÜ Teknopark'ta faaliyet gösteren Mikrosens ve Mikro-Tasarım firmaları gerçekleştirdikleri ihracatla küresel teknoloji devlerine meydan okudu. ODTÜ MikroElektroMekanik Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tayfun Akın'ın kurduğu şirketler, özellikle çip teknolojisinde önemli başarılar yakaladı. Akın'ın şirketi Mikro-Tasarım, ABD'ye kilosu 1.7 milyon dolardan termal görüntüleme çipleri satıyor. Gruptaki diğer firma Mikrosens ise Türkiye'de "ilk minyatür kızılötesi kamera"yı geliştirdi. Kameranın ilk müşterisi de yine ABD oldu.

REKABETTE VARIZ
Prof. Dr. Akın, kızılötesi kameraların küçültülüp ucuzlatılmasıyla ilgili global rekabette artık Türk markalarının da söz sahibi olmaya başladığını söyledi. Bilinen yöntemlerden farklı bir buluşa imza attıklarını belirten Akın, "Kızılötesi dedektör içeren kameralar, pahalı olduklarından savunma ve güvenlik alanlarında kullanılamıyor. Ancak geliştirdiğimiz ürünün alanındaki örneklerden 10 kat daha ucuz olması bekleniyor. Biz ucuz üretim yapıyoruz. Bu sayede büyük bir rekabet avantajı yakaladık" diye konuştu.

10 KAT DAHA UCUZA ÜRETTİ
Kızılötesi kameralar, otomobiller ve cep telefonlarında yaygın kullanım imkânı sunuyor. Fiyatın düşük olması ürünlerin gelecekte hayatın içinde olacağına işaret ediyor. Akın, "Otomotiv, güvenlik, savunma, havacılık, tıp ve endüstriyel termografi alanında kullanım bekleniyor" dedi.

AMERİKA'YA İHRACATTA İLK
Prof. Dr. Akın, "Türkiye bugüne kadar ABD'ye hiç termal kamera satmamıştı. Bu ülkeye satılan ilk yerli termal kamera da yine firmamızın mühendislerince geliştirilmiş oldu" dedi.

KAMERA NASIL ÇALIŞIYOR?
Isıyı esas alan kızılötesi kameralarda, objelerden gelen radyasyon, dedektörün piksellerinde sıcaklık farkı yaratıyor. Oluşan bu ısı farkı, farklı renk koduyla bir ekrana basılarak görüntüleme elde ediliyor. Şirket, ürünün maliyetini düşüren teknolojiyi sır gibi saklıyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'den kilosu 1.7 milyon dolarlık çip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN