Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yapı Kredi'den 1.6 milyar dolarlık imza

Uzun süredir konuşulan ama Yapı Kredi'nın sık sık yalanladığı 'nın satışında resmi imzalar atıldı.

Giriş Tarihi: 27.3.2013 09:13
Yapı Kredi, Sigorta ve Emeklilik satış anlaşmasında imzayı ile attı. Sigorta ile emeklilik şirketlerinin birlikte satışı ve uzun vadeli banka sigortacılığı konusunda bir süredir görüşmelere devam eden Yapı Kredi, 120 yıllık köklü geçmişiyle Avrupa'nın önde gelen sigortacılık ve varlık yönetimi grubu Allianz ile anlaşmaya vardı.

Sözkonusu satış anlaşmasının yanısıra Yapı Kredi, Allianz ile Türkiye'deki hayat dışı sigorta, hayat sigortası ve emeklilik ürünlerinin alternatif dağıtım kanalları ve 928 şubesi ile müşterilerine sunulması konusunda da 15 yıl süreli stratejik dağıtım anlaşması da imzaladı. Bu işbirliği ile Yapı Kredi, müşterilerine sunduğu ürün yelpazesini daha da genişletmiş olacak.

Sözkonusu anlaşmaya göre, Allianz, ve 'in yüzde 100'üne 1.906 milyon TL değer biçmiş oldu.

Allianz, satış sürecinin tamamlanmasının ardından satış işlemi için Yapı Kredi'ye 1,602 milyon TL tutarında ödeme yapacak. Böylelikle, Banka'nın Sermaye Yeterlilik Oranı konsolide olmayan bazda yaklaşık 80 baz puan, konsolide bazda ise yaklaşık 90 baz puan artmış olacak.

Öte yandan Allianz, 'Stratejik Dağıtım Anlaşması' çerçevesinde Yapı Kredi'ye koşullu performans bazlı komisyon ödemesi de gerçekleştirecek. Allianz, 'Stratejik Dağıtım Anlaşması' ile sigortacılık ürünlerini müşterilerine Yapı Kredi'nin geniş hizmet ağı üzerinden ulaştırıyor olacak.

Yapı Kredi, Yapı Kredi Sigorta'nın % 94'üne, Yapı Kredi Sigorta ise Yapı Kredi Emeklilik'in %100'üne sahip. Allianz ile yapılan anlaşma kapsamında Yapı Kredi, Yapı Kredi Sigorta'daki % 94 oranındaki payını Allianz'a satacak. Banka, Yapı Kredi Emeklilik'te %20 oranında pay sahibi olacak.

Gelişmekte olan Türk ekonomisinin de etkisiyle Türk sigorta sektörünün dünyada dikkat çeken pazarlardan biri olduğunu vurgulayan Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın, "Performansı ile sektörde öncü konumda olan Yapı Kredi Sigorta ve müşterilerin hayatında yarattığı katma değer ile önemli bir yeri olan Yapı Kredi Emeklilik şirketlerimiz satış sürecinde, birçok güçlü uluslararası kurumdan yoğun bir ilgi gördü. Bu süreç sonucunda Allianz ile anlaşmaya varmaktan mutluyuz. Bu anlaşma sigorta ve emeklilik ürünlerinin bankamızın geniş hizmet ağı üzerinden müşterilere sunulmasını da içermektedir. Böylelikle, bu sektörde beraber yürüyebileceğimiz, stratejik işbirliğini pekiştireceğimiz ve müşterilerimizle birlikte katma değer yaratacağımız bir iş ortağı seçmiş olduk." dedi.

Allianz SE Yönetim Kurulu Üyesi Oliver Bäte ise "Türkiye, 75 milyonluk genç nüfusuyla, ekonomik açıdan bakılırsa sigorta konusunda güçlü bir şekilde büyüyen bir Pazar. Yapı Kredi ile yapılan bu satın alma işlemi, Avrupa ve Orta Doğu / Orta Asya arasında önemli bir köprü görevi gören Avrupa'nın önemli büyüyen pazarlarından birinde pazar lideri olarak devam etme fırsatını veriyor. Bu satın alma, Allianz'ın büyüyen pazarlarda konumunu güçlendirmesi adına uyguladığı satınalma stratejisi ile birebir örtüşüyor." dedi.

Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik şirketindeki hisselerin Allianz'a satışına ilişkin sürecin, Hazine Müsteşarlığı ve Rekabet Kurulu başta olmak üzere tüm yasal izin ve onayların tamamlanmasının ardından 2013 yılının 2. yarısında tamamlanmış olması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapı Kredi'den 1.6 milyar dolarlık imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN