Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artan tarım yatırımları finansmanı da geliştirdi

Giriş Tarihi: 28.3.2013

Tarım yatırımlarının artırılmasıyla birlikte kredi taleplerinde de artış yaşandı. Geçen yıl 650 milyon liralık tarım kredisi kullandıran Yapı Kredi, yüzde 50 büyüdü

Tarım Bakanlığı'nın yürüttüğü politikalar doğrultusunda Kızılırmak ve Yeşilırmak havzalarına yapılan tarımsal yatırımların kapasiteleri artırıldı. Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar özellikle Tokat, Yozgat, Amasya ve Çorum illerinden finansman ürünlerine gelen taleplerin yükseldiğini söyledi. Tarımsal üretimi yüksek olan illerin tarım kredilerinin de diğer illere göre yüksek olduğunu dile getiren Cemalcılar, en yoğun kredi kullandırdıkları şehirleri Antalya, Manisa, Konya, Bursa, Adana, Edirne ve Tekirdağ olarak sıraladı.

Danışmanlık veriyor

Bölge ve genel müdürlükte tarım bankacılığına özel birimler kuran Yapı Kredi, tarımsal finansman konusunda da danışmanlık hizmeti veriyor. Tarımı destekleyen kurum, oda, birlik ve kooperatif gibi kuruluşlarla işbirliği yaparak çiftçilere özel hizmetler verdiklerini dile getiren Mehmet Cemalcılar, ihtiyaca göre yeni ürün ve hizmetler geliştirdiklerini söyledi. 2012'de hayvancılıkla uğraşan üreticiler için Besicilik ve Süt Hayvancılığı Kredisi hizmetini sunmaya başladıklarını dile getiren Cemalcılar, "2013'te hayvancılık kredilerimize arıcılık, küçükbaş hayvancılık ve tavukçuluk kredilerini de ekleyerek ürün gamımızı artırmaya devam ediyoruz" dedi. Cemalcılar, sözleşmeli tarım faaliyetlerini finanse etmek için Sözleşmeli Üretim Kredisi'ni hazırladıklarını da sözlerine ekledi. 2012 sonunda 650 milyon liralık tarım kredisi kullandırdıklarını dile getiren Cemalcılar, bir önceki yıla oranla yüzde 50'nin üzerinde kredi büyümesi yaşadıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artan tarım yatırımları finansmanı da geliştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN