Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bankaları açılıyor

Giriş Tarihi: 28.3.2013 09:45 Güncelleme Tarihi: 28.3.2013 12:22

Rum kesiminde, AB ve IMF ile anlaşmaya varılan önlem paketi kapsamında yeniden yapılandırılma nedeniyle 12 gündür kapalı bulunan bankalar, bugün saat 12.00'de açılacak.

İlk gün olması nedeniyle sabah saatlerinde hazırlıkların yapıldığı bankalar, saat 18:00'a kadar kalacak. Bankalar yarından itibaren normal mesai saatleri arasında faaliyetlerini sürdürecek.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkenin finans sisteminin karşı karşıya bulunduğu ''özel koşullar'' nedeniyle bankalarda mevduat akışını düzenlemek için bazı önlemlerin alındığı bildirildi.

Bu kapsamda bankalardan para çekimine kişi başına günlük 300 avro limit koyulduğu belirtilen açıklamada, kredi kartlarıyla ödeme yapılması, para aktarımı, ödeme gibi bankacılık işlemlerinin 5 bin avroyla sınırlandığı bildirildi.

Bakanlık açıklamasında, bankalardaki önlemlerin geçici oduğu, koşullar elverdiğinde aşamalı olarak kaldırılacağı kaydedildi.

Bu arada, 12 günlük aradan sonra bugün açılması beklenen bankalarda ilk saatlarde kaos yaşanmaması için polis tüm banka şubelerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Yetkililer, bankaların faaliyetlerinin yarından itibaren normalleşeceğini belirterek, vatandaşlara soğukkanlı ve sakin olmaları çağrısında bulundu.

Bu arada, bankaların finans ihtiyacının karşılanması için dün Avrupa'dan 'a 5 milyar avro nakit gönderildi. Avrupa Merkez Bankası'ndan özel uçakla Larnaka Havaalanı'na getirilen paralar, özel polis timlerinin koruması altında zırhlı araçlarla devlet hazinesine götürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kıbrıs bankaları açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN