Hükümetin not sevinci

Standard and Poor's'un Türkiye'nin kredi notunu artırmasının ardından hükümet üyeleri de memnuniyetlerini dile getirdi.

Giriş Tarihi: 28.3.2013 12:47 Güncelleme Tarihi: 28.3.2013 16:07
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Standard and Poor's'un (S&P) not artırımına ilişkin, ''Türkiye bir güneş gibi yükselmektedir. Bu gelişmeler, 'güneş balçıkla sıvanmaz' sözünü bir kez daha hatırlatmaktadır'' dedi.

Bakan Ergün, 1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi'nin ardından, S&P'nin, Türkiye'nin kredi notunu artırmasına dair gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'ye karşı uzun zamandır çok ''cimri'' ve ''hasis'' davranan, Türkiye'nin ekonomisini, performansını tam anlamıyla değerlendirmeyen bazı kuruluşların artık yavaş yavaş bundan vaz geçtiğini görmenin son derece memnuniyet verici olduğunu dile getiren Ergün, Türkiye'nin ilerlemesinin, performansının, bir anlamda 'artık güneşin balçıkla sıvanmayacağı' gerçeğini de ortaya koyduğunu söyledi.

Ergün, Türkiye'nin bir güneş gibi yükseldiğini belirterek, şunları kaydetti:

Bu gelişmeler, 'güneş balçıkla sıvanmaz' sözünü bir kez daha hatırlatmaktadır. Biz onlara (Kredi derecelendirme kuruluşlarına) çok fazla bakmıyoruz aslında, biz işimize bakıyoruz. Çünkü Türkiye'nin gerçek potansiyelini biz biliyoruz. Türkiye'nin ne yapacağını, Türkiye'nin imkanlarını biz biliyoruz.

Türkiye'deki istikrar ve güven ortamının Türkiye'ye kazandırdıklarını biliyoruz. Onların her zaman bunu takdir etmelerini de beklemiyoruz açıkçası. Etmiyorlardı da zaten ama şimdi yavaş yavaş onların da takdir etmekten uzak kalamadıkları bir atmosfer yaşanıyor. Bu iyi bir şey. Eminim daha iyi değerlendirmeler yapacaklardır.''


''TÜRKİYE'DE BU NOTU YATIRIMCILAR ZATEN ÇOK DAHA ÖNCEDEN SATIN ALMIŞTI''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu 'un (S&P), Türkiye'nin notunu artırması konusunda, ''Türkiye'de bu notu yatırımcılar zaten çok daha önceden satın almıştı'' değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin genel ekonomik durumunun S&P'nin notunun üzerinde olduğunu ve Türkiye'de bu notu yatırımcıların zaten çok daha önceden satın aldığını bildirdi.

Yalnızca enerji sektöründeki yabancı yatırımcı ilgisi göz önüne alındığında bile not artışında Türkiye'nin hakkının teslim edilmediğinin görülebileceğini vurgulayan Yıldız, ''Biz enerji sektörüyle alakalı geliştirdiğimiz ve yatırımcılara açtığımız projelerde yabancı yatırımcıların Türkiye'de iş yapmak için gösterdiği ilgiden memnunuz. Türkiye'de bu notu yatırımcılar zaten çok daha önceden satın almıştı'' diye konuştu.


''HAK ETTİĞİ NOTUN TÜRKİYE'YE VERİLDİĞİNİ SÖYLEYEMEYİZ''

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin kredi notunun arttırılmasının olumlu bir gelişme olduğunu ancak hak ettiği notun verildiğinin söylenemeyeceğini bildirdi.

Yılmaz, JW Marriot Otel'de Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenlenen ''İşbirliğiyle Büyüme: Uluslararası AB Uyum Politikası Konferansı'' öncesinde basın mensuplarına uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un not artırımını değerlendirdi.

Türkiye'nin kredi notunun arttırılmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirten Yılmaz, ''Ancak hak ettiği notun Türkiye'ye verildiğini henüz söyleyemeyiz. Çünkü not arttırımından sonra yatırım yapılabilir seviyenin bir altına gelinmiş oldu Standard and Poor's açısından'' diye konuştu.

Bir kredi derecelendirme kuruluşu tarafından daha önce ''yatırım yapılabilir'' notu verildiğini anımsatan Yılmaz, ikinci bir derecelendirme kuruşulunun da ''yatırım yapılabilir'' notu vermesiyle Türkiye'ye çok daha ucuz maliyetle fon akışının söz konusu olacağını söyledi.

Yılmaz, ''Ümit ediyorum ki önümüzdeki dönemde piyasanın gerçeklerine uygun bir şekilde kredi derecelendirme kuruluşları da bu notu verirler'' dedi.


S&P NOTU YÜKSELTTİ, TÜRKİYE ARTIK ROMANYA VE ENDONEZYA İLE AYNI LİGDE

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlu Standard & Poor's'un dün kredi notunu ''BB''den ''BB+''ya yükseltmesinin ardından Türkiye artık Romanya, Endonezya, Filipinler, Barbados ve Hırvatistan ile aynı not meridyeninde yer alıyor.

Hazine Müsteşarlığı verilerinen derlediği bilgilere göre Türkiye, Moody's'ten Ba1, S&P'den BB+, Fitch'ten ise BBB- notuna sahip. Buna göre Türkiye Moody's ve S&P'ye göre aynı not görümüne sahipken, Fitch'e göre not görünümü bir basamak yüksek.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'e göre Türkiye'nin yatırım notu Ba1 seviyesinde. Türkiye bu notu ile Fas, Arnavutluk, Macaristan, İrlanda, Guatemela, Filipinler, Barbados ve Hırvatistan ile aynı seviyede.

S&P'ye göre ise Türkiye'nin notu BB+, görünümü de durağan. Türkiye bu not ile S&P'ye göre Romanya, Endonezya, Filipinler, Barbados ve Hırvatistan ile aynı not meridyeninde yer alıyor. S&P notu yükseltmeden önce Türkiye BB notuna sahipti ve Guatemala, Ürdün, Portekiz, Macaristan ve Kosta Rika ile aynı not görünümüne sahipti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'e göre ise Türkiye, diğer 2 derecelendirme kuruluşunun verdiği notlardan bir basamak daha yüksek bir nota sahip. Fitch'in verdiği nota göre Türkiye BBB- seviyesinde. Bu da Türkiye'yi Fas, Namibya, Hindistan, Hırvatistan, Romanya, Endonezya, Kolombiya, Bulgaristan, Azerbaycan ve Uruguay ile aynı not görünümüne sahip yapıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümetin not sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN